سوئیس

درباره سوئیس

مهسا سلیمی : واحد تولید محتوا

 

به سوییس خوش آمدید...

       کشوری با زبان های آلمانی، فرانسوی، انگلیسی، ایتالیایی و رتو-رومانیش که این تنوع زبانی  باعث شده  سوییس کشوری از انواع فرهنگ های دوست داشتنی باشد.  این ویژگی ارزشمند سوییس  ازش کشوری دوست داشتنی برای گردشگران درتمام ماه های سال ساخته. از بهار و تابستانش گرفته تا زمستان پربرفش که هر علاقه مند به اسکی را به خود جذب می کند. سوییس کشوری در قلب اروپا که میشه گفت تقریبا low season ندارد یعنی در هر فصلی میتونید به این کشور رویایی سفر کنید و حسابی لذت ببرید.

      سوییس اگرچه چندان جاذبه تاریخی نداره، ولی به خاطر طبیعت بکر و بی مثالش یک کشور رویایی است. با سفر به سوییس حس بودن در بهشت به آدم دست می دهد و تا وقتی به این بهشت روی زمین سفر نکنید این حس را نمی توانید با همه وجودتان درک کنید.

      قرارگیری سوییس در میان رشته کوه های آلپ و وجود چندین دریاچه معروف همچون دریاچه های لوسرن، لوگانو، والنسیف زوریخ، کنستانس، بلاسی، اوشینن سی، برینتز، تون، ژنو و بچلپسی  این کشور را جز بهترین مقاصد گردشگری نه تنها در اروپا بلکه در کل دنیا ساخته است.

      از کوهستان های سوییس برایتان گفتیم  و فرهنگ متنوع سوییس؛ زندگی  وفرهنگ مرسوم در مناطق کوهستانی سوییس با بخش های مرکزی و نواحی شهری متفاوت است. اما در طول زمان، فرهنگ های بخش های مختلف سوییس کم کم به جاذبه هایی جذاب برای جذب گردشگر تبدیل شدند و رنگ و بویی خاص به سوییس بخشیدند.

 

موسیقی در سوییس:

            یکی از همین فرهنگ های جذاب در سوییس همین موسیقی است که از جذابیت خاصی برخورداره و نه تنها مردم سوییس بلکه هر کسی رو محو زیباییش می کنه. طنین زیبای انواع آلات موسیقی خصوصا در فستیوال ها حال و هوای خاصی داره. سوییسی ها در موسیقی شان از آلات موسیقی مختلفی استفاده می کنندد که آکوردین، ویولون، باس- ویولون، کلارینت و در بعضی مناطق هم سنتور رایجه. سوییسی ها به موسیقیشان پایبندند و بدان افتخار می کنند؛ به نحوی که فرهنگ فولکلوریک آلپ در طول سده ها، سینه به سینه چرخیده و تا به امروز هنوزم زنده و پویا است.

            از موسیقی های معروف و پرطرفدار در سوییس موسیقی آلپ هورن(Alphorn )است. این موسیقی بربلندی های رشته کوه های آلپ اجرا می شود و واقعا حس زیبا و وصف ناپذیری دارد. شنیدن صدای این موسیقی سنتی سوییس و پیچیدن آن در دل کوه ها حس آرامش خاصی را ایجاد می کند و واقعا در کلام نمی توان این حس را توضیح داد.  اما این موسیقی چه زمانی در سوییس شکل گرفت؟ موسیقی آلفورن در قرن 19 میلادی شکل گرفت و حسابی جای خودش رو میان سوییسی ها باز کرد. نوازندگان این موسیقی چوپانان و سرایندگان موسیقی به صورت دسته جمعی هستند. در زمان های قدیم عرف بود موقع پایان چرای دام، چوپانان با نواختن این موسیقی، دام را از علفزار به سمت آغل هایشان هدایت می کردند. البته بعد سال 1800 به خاطر کاهش تولید پنیر در مناطق کوهستانی و فعال شدن هر چه بیش تر شهرها در تولید محصولات لبنی، کمی از رونق این آیین سنتی در سوییس کاسته شد.

                                          سرایندگان موسیقی Alphorn

 

و اما پنیر سوییس:

 

        سوییس  معروفه به داشتن یک عالمه پنیر با طعم های مختلف. تنوع پنیر سوییس به قدری زیاده که کاملا  درسوییس مطرحه و میشه گفت از جاذبه های مطرح سوییس برای جذب گردشگر و رونق این صنعت محسوب میشه. البته ممکنه طعم تمام پنیرهای سوییسی  باب طبع ما ایرانی ها و حتی  شاید هم همه سوییسی ها نباشه؛ ولی خوب این تنوع در تولید پنیر و سابقه طولانی سوییسی ها در تهیه این محصول لبنی محبوب، واقعا اعجاب برانگیز است. در کشف زیبایی های سوییس در سفرتان به این کشور فوق العاده حتما سراغی هم از این پنیرهای جذاب سوییس بگیرید.

از قرن 15 میلادی، سوییسی ها مشغول به تولید و تهیه پنیر شدند و با زدن مایه شیر حسابی تو این کار رشد کردند و مطرح شدند.

 

 پنیر تولید شده در رشته کوه های آلپ، از شیر گاو، گوسفند و بز و البته تنها  تا قرن 18 میلادی در تابستان تهیه می شد و دلیلشم این بود که پنیری که در آن زمان تولید می کردند تا فصل های بعد هم می موند و قابل استفاده بود. به این می گن یه فن جالب که پنیر سوییس رو حتی تا

 

امروز هم  حسابی مطرح کرده.

 

 

پنیر سوییس با دست درست میشه و البته استفاده از ابزار اولیه و روش های خاص باعث افزایش مهارت در تهیه این پنیرهای محبوب و دوست داشتنی میشه. دود حاصل از سوخت چوب و استفاده از گیاهان محلی در کنار روش های خاص تهیه پنیر که از شیوه های خاص سوئیسی هاست حسابی این پنیرها را خاص کرده است. رنگ و بو و  شکل خاص این پنیرها کاملا این ویژگی و نتیجه دسترنج تولیدکنندگان پنیر سوییسی رو نشون می ده.

 جالب است بدانیم که پنیر سوییسی در سه مدل نیمه سخت، سخت و بسیار سخت تهیه می شود.

                                        

 

 

 در پایان چرای تابستانی، مزرعه داران سوییسی دور هم جمع می شوند و جشن پنیر می گیرند. حتما برایتان جالبه بدونید که این جشن به چه شکل برپا میشه؟

این جشن در واقع از فستیوال های مطرح در سوییس است که هر ساله در روزهای نزدیک به پاییز و در واقع در اواخر تابستان، مزرعه داران را به دور خود جمع می کند. این فستیوال معروف به فستیوال پنیر آلپ است و از بین پنیرهای ارائه شده، هر پنیری که از همه بهتر باشد جایزه میگیرد. این فستیوال برای سوییسی ها و  البته خصوصا مزرعه داران آن هم بعد از فصل چرای دام ها، کاملا جذابه.

 

 

سوییس: یاد و خاطره کارتون فراموش نشدنی هایدی و کلارا و سفر به دوران کودکی مان

 نام سوییس که می اید محال است نام کارتون جذاب هایدی و کلارا به ذهنمان نیاید... حس کودکانه هایدی و معصومیت دوست داشتنی اش همراه با شیطنت کودکانه  اش در رشته کوه های آلپ، حال و هوای خاصی به این شخصیت کارتونی جذاب می بخشد. زیبایی و ابهت رشته کوه های آلپ زیبایی فراموش نشدنی به این کارتون ماندگار در تاریخ ادبیات جهان بخشید.

نویسنده اثر ژوهانا  سپری(Johanna Spyri ) که در حومه سوییس به دنیا آمد و در شهر روزگاری گذراند و بعد هم کوهستان های آلپ را برای زندگی انتخاب کرد. نویسنده به بهانه توجه به سرنوشت زنان و دختران این اثر به یاد ماندنی را نوشت. اثری که به بیش از 50 زبان ترجمه و البته فیلم های زیادی هم از آن ساخته شد. از کارتون هایدی و کلارا هم که هرچه بگوییم کم است، کارتونی که در دل همه ما جای خودش را باز کرد و حسابی درخشید. کارتونی که هر نسلی را با جذابیت های خاصش محو خود می کند. اثری که به حق ستودنی است.

 

 

 

کدام کشور بهترین شکلات دنیا را دارد؟

کجا سفر کنم تا باخوردن یک عالمه شکلات خوشمزه، حسابی شگفت زده شم؟

خوب معلومه سوییس...

سوییس با داشتن بهترین شکلات های دنیا با طیف وسیعی از طعم های مختلف به شما خوش آمد می گوید.