سوئیس

درباره سوئیس

كشـورهای زیـادی در سـطح جـهـان وجـود دارنـد كه از تـنوعی بی نظیر و استثنائی برخوردارند ولی كمتر كشوری را در سطح جهان می توان یافت كه دارای چنین تنوعی باشد. سوئیس سرزمین تنوع و تكثر است، چه از لحاظ مناظر طبیعی و جغرافیایی و چه از لحاظ ویژگی های قومی و زبانی. سوئیس از همه طرف باخشكی محصور است و در مركـز و قلب اروپای غربی واقع شده است. این كشور از شمال به آلمان، از جنوب به ایتالیا، از شرق به اتریش و لیختن اشتاین و از غرب به فرانسه محدود می گردد. نوار هلالی شكل رشته كوه های آلپ به طول 1000 كیلومتر از نیس درآلپ فرانسه آغاز می گـردد و تـا سواحل مدیترانه و ویـن ادامـه می یابد، در این مـیان حدود20 درصد این رشته كوه زیبا از خاك سوئیس می گذرد. سوئـیس سرزمینی است كه از سه ناحیه اصلی جغرافیا یی تشكیل شـده است:

 1- ناحیه آلپ: در جنوب كشوركه در حـدود 60 درصد از خاك كشور را در بر می گـیرد و از شرق به غرب امتداد دارد و ارتفاع كوه های آن به بیش از 4000 متر می رسد.

2 - ناحیه میتلاند[Mittelland] : ناحیه ای است در میان كـشور كـه در حدود 30 درصـد از خاك كشور را در بر می گیرد و ناحیـه ای است كوهپایه ای با دشتهای فراخ كه در بین كوه های آلپ در جنوب و كوه های ژورا Jura  در شمال واقع شده است، این بخش از كـشور به سرزمیـن دریاچـه ها معروف است. چرا كه دریاچـه هـای متعددی در این ناحیه وجود دارند كه منشاء یخچالی دارند مثل دریاچه ژنو (حدودا 580 كیلومتر مربع) و دریاچه مادجوره (در حدود210 كیلومترمربع)

3 - ناحیه شمال غربی یا ژورا [Jura]: با در برگیری حدود 10 درصد از مساحت كشـور در نـزدیكی مرز فـرانسه كوههـای ژورا آن را فـرا گرفتـه منـطقه ای است كشاورزی و صنعتی. بسیاری از كارخانه های سـاعت سازی سوئـیـس در این ناحیه  متمركز است. رودخانه های متعددی در سوئیس جریان دارند كه راین [Rhine]، آر [Aare]، رن [Rone] و این [Inn] از جمله مـهـمترین آنـها می بـاشند . دراطـراف دریاچه مادجوره [Maggiore] در جنـوب درخـتـان نخل درا رتفـاع 192 متـری به چـشـم می خورند و در كمتـر از 100 كیلومتر فراسوی آن 48 قلـه4000 متری وجـود دارد كـه سراسر سال پوشیده از بـرف است و این تنـوع انـسـان رامتـحـیر می سازد.

مقاصد زمستانی

زرمارت

Zermatt در دامنه ی Matterhorn واقع است. شهرت و پیشرفت توریستی شهر احتمالا رابطه ی تنگاتنگی با کوه معروف جهانی اش دارد. مقصد توریستی Zermatt، منطقه ای است بدون ماشین که ویژگی اصیل خود را حفظ کرده و امکانات بی شماری در زمینه گردش های توریستی و فعالیت های زمستانی به بازدیدکنندگان ارائه می دهد. 360 کیلومتر پیست اسکی در منطقه ی اسکی برف اندود Zermatt، به سه محدوده ی اسکی تقسیم شده است : Schwarzsee Sunnegga- Rothorn, Gornergrat – Stockhorn و یخچالهای Matterhorn  , اسنوبرد سواران و علاقمندان به اسکی آزاد می توانند در پارک برفی Zermatt تجارب خود راتکمیل کنند.

 

سنت موریتز

St.Moritz چیزی بیش از یک ایستگاه ساده ی تعطیلات است. اینمنطقه در سال 1864 به عنوان زادگاه گردشگری زمستانی آلپ شناخته و دوبار هم به عنوان میزبان بازی های المپیک زمستانی انتخاب شد. با این همه ، شهرت St.Moritz در ابتدا وامدار چشمه های معدنی خود بود که 3000 سال از کشف آن ها می گذرد و این منطقه را به یک استراحتگاه اسپای تابستانی تبدیل کرده بود. St.Moritz به دوستداران ورزش زمستانی 350 کیلومتر پیست اسکی با زیر ساخت های فوق مدرن ارائه می دهد.

 

 کرانز – مونتانا

دو استراحتگاه Crans – Montana در همسایگی یکدیگر و در ارتفاع 1500 متری در یک فلات آفتاب گیر بر فراز دره ی Rhone قرار دارند. پیست های اسکی از راس فلات تا یخچال Plaine Mort در ارتفاع 3000 متری گسترش یافته اند و مستقیما در بالای جنگل واقع اند. این پیست های وسیع، برای مبتدیان و اسکی سوارن در برف های عمیق ایده آل هستند. اسکی بازان حرفه ای و پیشرفته با تله سییژ La Toula می توانند خود را به شیبی برسانند که فرود از آن واقعا چالش برانگیز خواهد بود.

 

 

اینترلاکن- ناحیه یانگفرا

بازدید کنندگان می توانند به دلیل موقعیت اینترلاکن هر روزه از شانس اسکی در ایستگاه مورد علاقه ی خود در میان مناطق اسکی اطراف منطقه ی Jungfrau (   First و Murren / Schilthorn , Kleine Scheidegg / Mannlichen ) یا منطقه ی اسکی خانوادگی Beatenberg یا Axalp – Brienz استفاده کنند. بیش از  راه ریلی کوهستانی، تله کابین، تله سیژها و آسانسورها ورزشکاران را به 200 کیلومتر از پیست های اسکی می رسانند.

 

ناحیه یانگفرا

مناطق اسکی در اطراف  Grindelwald , Murren و Hasliberg بیش از 360 کیلومتر مربع مساحت ازشیب تند تا تفریحی را که از شش تا 12 کیلومتر درازا دارند شامل می شود. ماشین های برف ساز در 40 درصد از ایستگاههای اسکی وجود دارد. برای غیر اسکی بازان نیزامکاناتی مانند بیش از 100 کیلومتر جاده ی برفی برای کشف کوهستان های منطقه با پای پیاده مهیاست. به علاوه، وجود بی شمار ایستگاه لوژ سواری که در بین آنها طولانی ترین ایستگاه کوه های آلپ در کل قاره ی اروپا به چشم می خورد، این منطقه را به بهشت لوژ سواران تبدیل کرده است.

 

ساس فی

منطقه ی اسکی Saas-Fee با دارا بودن 22 ایستگاه تله سییژ و 100 کیلومتر پیست، به مرکز اسکی منطقه تبدیل شده است. بیست کیلومتر راه پیاده روی در برف ها و 8 کیلومتر مسیر اسکی صحرانوردی نیز برای اسکی بازان آماتور فراهم گشته است. همچنین به جای اسکی سواری، می توان از پیست های سورتمه سواری متنوع مانند پیست 11 کیلومتری Kreuzboden تا Saas- Grund استفاده کرد.

 

وربیه

با بارش اولین برف زمستانی، Verbier به بهشتی برای علاقمندان ورزش های زمستانی تبدیل می شود. منطقه ی اسکی " چهار دره " با بیش از 410 کیلومتر پیست اسکی و 89 تله سییژ، 5 اقامتگاه را دربرمی گیرد : Verbier , Nendaz , La Tzoumaz  , Veysonnaz Thyon تله کابین نیز، اسکی بازان را تا قله ی Mont- Fort ( ارتفاع3330 متری ) می برد و از این ارتفاع می توان یکی از زیباترین سقوط های آزاد را در کوه های آلپ انجام داد.

 

انگلبرگ

یک بهشت زمستانیست. این شهر آنچنان فعالیت های متنوعی را ارائه می دهد که شما وسوسه می شوید سفر خود را طولانی تر کرده تا همه فعالیت ها را امتحان کنید. Titlis  -  Engelberg بزرگ ترین و احتمالا زیباترین منطقه ی اسکی در سوییس مرکزیست.در ارتفاع 2000 متری، جا برای انجام ورزش هایی همچون اسنوبرد، اسکی و لوژسواری وجود دارد : یک برنامه ی متنوع زمستانی که تعطیلات شما را هیجان انگیزتر خواهد کرد. زمستان برفی از اوایل اکتبر شروع شده و تا ماه می به طول می انجامد.

 

داوس

Davos در استان Grison ، یک شهر برگزیده است : این مقصد تعطیلاتی با فضای بین المللی اش، بزرگترین اقامتگاه در کوه های آلپ برای تعطیلات کوهستانی، ورزش و کنفرانس است. Davos با قرار داشتن در ارتفاع 1560 متری، مرتفع ترین شهر در بین شهرهای آلپ و یک اقامتگاه مرتفع بازیابی سلامت با سنتی دیرینه در این زمینه است. این شهر در بین طرفداران اسکی و اسنوبرد در سرتاسر جهان به عنوان یک مادر شهر برای ورزش های زمستانی شناخته می شود. در ارتفاعات بین 1124 متری تا 2844 متری، مهمانان می توانند از 58 ایستگاه تله سییژ، 300 کیلومتر پیست اسکی صحرانوردی، 2 پیست مصنوعی پاتیناژ و 8 زمین لوژ سواری، بهره ببرند.

 

فلیمز – لاکس

منطقه ی اسکی یک منطقه ی گران که شامل انواع پیست ها با درجه ی سختی متفاوت است می باشد. مرتفع ترین نقطه در این ناحیه به ارتفاع 3018 متر می رسد. مهمانان علاقمند به ورزش می توانند علاوه بر اسکی آلپاین، اسنوبرد و اسکیت بورد، از انجام ورزش هایی مانند اسکی صحرانوردی، کرلینگ، صعود زمستانی و پاراگلایدر لذت ببرند. این مقصد تعطیلاتی به مدد آکادمی اسنوبوردبازان تبدیل گشته است. از تعداد بی شمار فعالیت های بعد از اسکی به همراه مهمانی ها، کنسرت ها، هتل ها و جاذبه های دیگر غافل نشوید.

 

آروسا – لنزرهاید

اقامتگاه تعطیلاتی و سنتی Arosa  در استان Grison ، در انتهای دره ی شاعرانه ی Schanfigg و در ارتفاع 1800 متری بالاتر از سطح دریا قرار دارد . شهر Arosa – Lenzerheide که در بین طیف وسیعی از کوههای مهم احاطه شده، برای انجام تورهای پیاده روی های طولانی در تابستان همانقدر جذاب است که در زمستان، این شهر از تنوع بسیار زیادی در زمینه فعالیت های ورزشی زمستانی برخوردار است.

 

بد راگاز

دهکده ی که در دره ی Rhine در St. Gallen و در پای کوه Pizol واقع شده، سنت دیرینه ای در انجام اسپای سلامتی دارد. امروزه این دهکده به یک اقامتگاه سلامتی با هتل های لوکس، حمام های درمانی و دوره های گلف بدل گشته است. چشمه های آب گرم در نزدیکی Pfafers و از اعماق گلوگاه رمز- آلود Tamina از دل کوه می جوشد . منطقه اسکی  کوه Pizol مساحتی بین 1600 متر تا 2220 متر دارد. Landquart Fashion Outlet در فاصله 5 کیلومتری  Bad Ragaz واقع شده است.

 

.

گشتاد – ساننلند

Gastaad – Saanenland با 220 کیلومتر پیست اسکی که تا ارتفاع 3000 متری ادامه می یابد، میزبان اسکی بازان و اسنوبردسواران است. تعداد قابل توجهی پارک برفی و پیست های لوژسواری و همچنین 165 کیلومتر مسیر اسکی صحرانوردی کلاسیک و پاتیناژ در اختیار علاقه مندان و بازدید کنندگان قرار می گیرد. پیاده گردان می توانند در مسیرهایی نزدیک به 200 کیلومتر، پیاده روی زمستانی کنند. در میان فعالیت های غیر معمول، ما به شما کرلینگ باواریابی در مرکز Gstaad و یخچال و اسکی هلیکوپتری (اسکی باز بوسیله ی هلیکوپتر به قله ی پیست برده می شود) را پیشنهاد می کنیم.

 

آندرمات

سوییس همواره به برج آبی اروپا شناخته شده است و در منطقه ی تعطیلاتی Andermatt ، شما درست در میانه ی این برج ایستاده اید. منطقه ی تعطیلاتی Andermatt یکی از پر برف ترین ایستگاههای اسکی سوییس است. در این مکان، محدوده های اسکی متنوع گستره اسکی Andermatt – Sedrun ترکیب متناسبی از پیست ها (از لحاظ درجات ارتفاعی و سطوح متفاوت سخت و آسان) را به اسکی سواران ارائه می دهد. اسکی بازان آزاد و دوستداران سقوط آزاد و شیب تند می توانند از پیست  Gemsstock فرود آیند. خانواده ها و اسکی بازان تفریحی نیز قادرند در ایستگاههای پیست Natschen و Sedrun  اسکی کنند.

 

لیزین

منطقه ی زیبای اسکی سواری، مجهز به 17 تله سیژ و یک پارک برفی با یک سکوی مخصوص (هافپایپ) اسکیت و اسنوبرد، تورهای اسکی و مسیرهای مخصوص پیاده روی روی برف که به اسکی بازان و اسنوبردسواران، فضایی دلچسب برای لذت بردن را می دهد. در این ناحیه، یک مدرسه ی ورزش های برفی با امکاناتی نظیر یک پیست اسکی صحرانوردی و یک پیست لوژسواری وجود دارد. در پیست اسکی ناحیه Glacier  3000 در گردنه ی Pillon و Les Diablerets ، چالش های دیگری پیشروی اسکی بازان و اسنوبردسواران است.

 

 

ویلارس

این منطقه درارتفاع 1300 متری قرار دارد، ایستگاهی است آفتابی- ساحلی واقع در زمینی جنوبی در بالای دره ی Rhone ، اقامت گاه تعطیلاتی Villars- Sur-Ollan در قلب دریاچه ی ژنو ( لمان )و رشته کوههای آلپ، چشم اندازی بی مثال از Dents-du-Midi و سلسله کوه Mont Blanc دارد. منطقه ی اسکی Villars شامل دو ناحیه ی بسیار کوچکتر Villars / Bretaye و Gryon می شود؛ همچنین از طریق جاده ی بالایی Le Meilleret به منطقه ی اسکی Le Dianlerets که شامل یکی از بخش های منطقه ی اسکی Glacier در ارتفاع 3000 متری نیز هست متصل می شود. در مجموع این منطقه شامل یک کمپ اسکی با 44 تله سییژ و 125 کیلومتر پیست اسکی است.

 

.

تاریخ:

در اوایل قرون وسطی از قرن چهارم میلادی امتداد غربی در سوئیس امروزی بخـشی از پادشاهی بورگونی بود. اقوام آلمانی در قرن پنجم میلادی در فلات سوئیس و در قرن هشتم در دره هـای آلـپ سـاكن شدند و آلمانیا Alemania را شكل دادند. در نتیجه سوئیس بین دو پادشـاهی بـورگـونی و

آلمانیا تقسیم شد.

در قرن سیزدهم، كشور بین كـنـت هـا و خاندان هاپسبورگ، ساووا، و غیره تقسیم گـردید. در 1219 سه منطقه اوری Uri، شویتس Schwys و انتروالدن Vnterwalden اتحادیـه ای تشكیل دادند كه

اساس كنفدراسیون سوئیس قرار گرفت. ایـن اتـحـادیـه در 1315 بر خـاندان  هاپسبورگ پیروز شد و به دنبال آن سایر نواحی نیز به اتحادیه مذبور پیوسـتند و به اتریشی ها كه همواره به خاكشـان تجاوز

می كردند، شكست سختی دادند. در قرن15 این كنفدراسـیـون جزو قدرت های تراز اول نظامی در اروپا بود. اصلاحات دینی كخ تـسویـنـگلی (Zwingli) در زوریخ و كالوین (Calvin) در ژنـو به كشمكشها و جنگهای داخلی منجر شدو وحـدت سـوئیس را بـه مدت دو قـرن مـتـزلـزل نـمـود. بـعـدهـا حـكـومـت

هر یـك از كـانتـون ها به دست طبقات اشـراف افـتـاد و در قـرن هـیـجدهم، سوئیس اهمیت سیاسی خود را از دست داد ولی به یكی از مراكز فرهنگی اروپا تبدیل شد. در زمـان انـقـلاب كـبیـر فرانـسه بخـش های مـختلف كـشور تحـت عـنوان جمهوری هلوتیا Helvetia متحد شدند و ناپلئون در 1803 كنفدراسیون قدیمی را دوباره برقرار ساخت. در 1815    نه كانتون دیگر به كنفدراسیون ملحق شدند

و بی طرفی سوئیس برای همیشه تضمین شد. سوئیس در جنگ جهانی اول بی طرف ماند و با طرفین پیمان تعهد كـرد كه با هیچ یك از طرفین علیه طرف مقابل وارد معاهده نگردد.

در سال1920 سوئیس یه جامعـه ملـل پیـوست و در جنگ جهانی دوم نیز بی طرفی خود را همچنان حفظ كرد و بعد از جنگ میعادگاه صلح گردید.

مردم:

سوئیس با جمعیتی بالغ بر7/5 میلیون نفر یكی از پر تراكـم تـرین كشـورهای جـهان است. البته این تـراكم نـسبی است و جـمعیت در مـناطق كوهستانی  به مراتب كمتر است.

اكثـر جـمـعـیـت كـشـور در نـاحـیـه میـتلـند (Mittelland) و در فلات مركزی متمركزند. سوئیس در چهارراه فرهنگی، ارتباطی اروپا واقع شده است و همواره همچون شریانی در قلب اروپا، شرق و غرب و شمال و جنوب این قاره را به یكدیگر متصل كرده است.

 صفحه شطرنج قومیتها در این كشور پیچیده و متنوع است. آلمانی زبانها (64 درصد جمعیت) در شمال، شرق و مركز كشور، فرانسه زبانان ( در حدود 21 درصد) در غرب و ایتالیایی زبانان (5/6 درصد) در جنوب كشور زندگی می كنند. مردم در جنوب شرقی كانتون گرابوندن (Graubunden) به زبان رمنس صحبت می كنند. قانون اساسی سوئیس هیچ دینی را به عنوان دین رسمی ذكر نمی كند ولی اكثر كانتونها در سوئیس به حقوق كلیساها احترام می گذارند و بسیاری از كلیساها از حمایت مالی مقامات كانتون برخوردارند. مسیحیت دین اصلی در سوئیس می باشد و اكثریت مسیحیان كشور پیرو دو شاخه كاتولیك (در حدود 41 درصد) و پروتستان (حدودا 35 درصد) می باشند. در سالهای اخیر دو شاخه پروتستان و كاتولیك از نسبتی تقریبا یكسان و متعادل از پیروان برخورداربوده اند. اسلام اصلی ترین اقلیت دینی  ( با پیروانی در حدود   3/14 د رصد از جمعیت ) در سوئیس می باشد.

فرهنگ:

فرهنگ سوئیـس بـرآیندی است از فرهنگهای مختلف. صحبت از فرهنگی یكسان و همـگن در سراسر كشور كاری است بس دشوار چرا كه سوئیس جامعه ای است چند فرهنگی و هر ناحیه از خاك كشور دارای فرهنگ بومـی خاص و مختص به خـود می باشد. تاثیر فرهنگهای آلمانی، فرانسه و ایتالیا یی بر استانهای همجوار با این فرهنگها را نمی توان انكار نمود ولی طی سالها, علـی رغم تفاوتهای محلی این كشور به فرهنگی مشترك نیز دست یافته كه از آن به عنوان فرهنگ سوئیسی یاد می شود.

سوئیس سرزمین جشنها و كارناوالهای سنتی است . خوصوصا مردم مناطق كوهستانی آلپ از آواز ها و سازهای بومی در مراسم مختلف و جشنها استفاده می كنند . ساز آكارد ئون ،آلفرن(ALPHORN )

(ساز بادی باریك با لوله چوبی بسیار بلند كه در مناطق كوهستانی طرفدار بسیاری دارد . )  و فلوت كوچك سوئیسی از سازهایی هستند كه از سوئیس به جهان معرفی شده اند. خصوصا در مناطق كوهستانی در انواع جشنها و مراسم مذهبی به كار می روند استفاده از لباسها ی رنگارنگ و زیبای سنتی و نیز نقاب در بعضی كارناوالها جزو لا ینفك برگزاری چنین فستیوالهایی در مناطق مختلف می باشند . 

زبـان:

سوئیس كشوری چند زبانه است و دارای 3 زبان رسمی است:(آلمانی، فرانسه، ایتالیایی). دولت فدرال در این كشور موظف به استفاده از زبانهای رسمی می باشد. و در مجلس فدرال از ترجمه همزمان استفاده می گردد. آلمانی كه درسوئیس به كار می رود با زبان آلمانی كه در آلمان به كار می رود، تفاوت های بسیاری دارد و گویش های متنوعی را در بر می گیرد. به این گروه از گویش های مختلف،

"آلمانی سوئیسی"می گویند و در نگارش به جای استفاده از گویشهای محلی از یك گویش معیار استفاده می گردد. زبـان رُمـنش(Romansh ) در واقع یـكی از زبانهـای رُمـنس است ودر حدود نیم درصد مردم سوئیس امروز از این زبان بهره می گیرند. یادگیری یكی از زبـانهای رسمی به غیر از زبان بومی منطقه در مدارس اجباری است. بنابراین اكثر سوئیسی ها حداقل به دو زبان تسلط دارند و دست كم دو زبانه هستند.

 نظام سیاسی: 

 كنفدراسیون سوئیس كشوری است فدرال با دومجلس قانو نگذاری:  "شورای ایـالات" بـا 46

نمـاینـده و شورای ملی با 200 نمایـنـده كـه نمایندگان هر دو مجلس با رای مستقیم مردم

 به مدت 4 سال انتخاب می گردند. زمانی كه دو مجلس مشتركاً تشكیل جلسه می دهند به آن "مجلس فدرال"می گویند. بـالاترین مـقام اجرایی كشور را شورایی هفت نفره تـشـكیل می دهد كه به آن “ شورای فدرال” می گویند و رئیس این شورای هفت نفره رئیس كنفدراسیون سوئیس می باشد. رئیس كنفدراسیون تنها بر اجرای قوانین و امور هئیت هفت نفره مدیریت می كند و خود به تنهایی اختیارات زیادی ندارد.یكی از ویژگیهای قانون اساسی سوئیس "دموكراسی مستقیم" است. بدین معنی كه  شهروندان سوئیسی در سه سطح بخش،كانتون (یا همان  استانها)می توانند در سیاست گذاری های كشور مستقیما اعمال نظر نمایند. به عنوان مثال فرض كنید قانونی را پارلمان سوئیس به تصویب رسانده است. شهروندان كشور می توانند با جمع آوری 50 هزار امضا علیه قانون مورد نظر طی 100روز مواد قانونی مصوب را به رفراندم یا نظرسنجی عمومی بگذارند. مورد فوق تنها نمونه ای از "دموكراسی مستقیم" در سوئیس بود.

 عضویت در نهادهای بین المللی:

 سازمان ملل مـتحد، یونـسكو، یونیسف، سازمان تجارت جهانی، ایكائو، شورای اروپا و غیره. بزرگترین دفتر سازمان ملل پس از نیویورك در ژنو قـرار دارد. با ایـن حال این كشور تـا سال 2002 مـیـلادی هـنوز به عضویت سازمان ملل درنیامده بود. به دلیل سیاستهای بی طرفانه سوئیس همواره پایگاه بسیاری از مهمترین نهادهای بین المللی همچون صلیب سرخ جهانی بوده است.

اقتصاد:

اقتصاد سوئیس یكی از با ثبات ترین سیستم های اقتصادی در سطح جهانی است. سیاستهای كارآمد اقتصادی و بانكی، سوئیس را به یكی از امن ترین كشورها جهت سرمایه گذاری تبدیل نموده است. به دلیل مساحت كوچك و تخصص بالای نیروی كار در سوئیس، صنعت و بازرگانی دو بخش كلیدی در اقتصاد كشور است. این كشور از نظر سرانه تولید ناخالص ملی در رده ششم جهانی قرار دارد و از میزان بیكاری بسیار پایینی برخوردار است. بخش خدمات خصوصا بانكداری و خدمات مالی و جهانگردی سهم قابل توجهی از درآمد كشور را تامین می نمایند. آلمان و ایالات متحده آمریكا اصلی ترین شركای اقتصادی سوئیس می باشند.

 واحد پول:

فرانك سوئیس     

هر فرانك از صد رپن تشكیل می گردد.

مدت پرواز مستقیم از تهران به ژنو:

در حدود 6 ساعت        

اختلاف زمانی:

نسبت به ایران 2/5 ساعت عقب تر است  

ولتاژ برق:

230 ولت است و با سیستم برق ایران مطابقت دارد.

آب لوله كشی:

قابل شرب است.

پایتخت: برن