فرانسه ، مهد فرهنگ و هنر آلمان ، مهد فلسفه و هنر ایتالیا ، مهد هنر و معماری مجارستان ، کشور اروپایی با ریشه های ایرانی برزیل ، رنگین کمان آمریکای لاتین هندوستان ، کشور افسانه ای هنک کنگ ، شهر آسمان خراش ها چین ، جهانی در یک کشور

جزئیات کشور : تركیه

جایگاه کنونی:
تركیه
تركیه

 

در سال ۱۳۰۲ (۱۹۲۳) مصطفی كمال پاشا ملقب به آتاترك توانست جمهوری تركیه را بنا كند.

 كشور تركیه در غرب آسیا و جنوب شرقی اروپا قراردارد و از شمال به بلغارستان و دریای سیاه، از شمال شرق به گرجستان، از شرق به ارمنستان، جمهوری آذربایجان و ایران ، از جنوب به عراق، سوریه و دریای مدیترانه و از غرب به دریای اژه و یونان محدود است. كشور تركیه از بخش اروپایی و آسیایی تشكیل یافته و بوسیله تنگه های بسفر و داردانل و دریای مرمره از قاره اروپا جدا می گردد. این كشور سرزمینی است كوهستانی كه قسمت اعظم آن را فلاتها و كوههای متعددی چون توروس و آرارات در برگرفته است. سفر به تركیه به طرق ذیل امكان پذیر است.

راههای ارتباطی تركیه

هوایی

پرواز به صورت مستقیم به شهرهای استانبول و آنكارا در تمام طول سال و در تابستان و ایام تعطیل به سایر شهرها از جمله آنتالیا، ازمیر و... به صورت چارتر انجام می پذیرد. (طول پرواز از تهران به استانبول و آنتالیا حدود 3 ساعت می باشد.)

زمینی

فاصله 2000 كیلو متری تهران به استانبول را با اتوبوس های شركتهای سیر و سفر ، همسفر، گیتی پیما و همچنین اتومبیل شخصی از طریق از مرزهای زمینی می توان طی كرد.(با اتوبوس حدود 45 ساعت)

 قطار

از تهران به استانبول با قطار حدود 70 ساعت در راه خواهید بود . برای سفر با قطار می توانید از خطوط راه آهن تركیه و ایران استفاده كنید.

دریایی

 اگر طالب سفر با كشتی به مقصد تركیه می باشید،از طریق بنادر جنوبی ایران و به وسیله كشتی از طریق بندر بصره-دریای سرخ و دریای مدیترانه و دریای اژه در سواحل زیبای تركیه پیاده شوید.

اطلاعات ضروری تركیه

اختلاف ساعت : استانبول و آنتالیا حدود یك ساعت و نیم از تهران عقب تر می باشند.
واحد پول تركیه لیر می باشد.
ولتاژ برق 220 ولت است.
اب لوله كشی قابل شرب نمی باشد.
كد تلفن استانبول 212  0090    و آنتالیا 242  0090 می باشد.


غواصی در تركیه

تركیه از این نظر نیز دارای آبهای عمیق فراوانی است و منتظر آن است كه غواصان , غارهای مختلف در زیر آبهای این كشور را كشف نمایند.

ورزشهای آبی در تركیه

در تركیه رودها و رودخانه های خروشان بسیار و طویلی وجود دارد و این كشور منتظر آمدن توریست های علاقه مند به این رشته ورزشی است.

كوهنوردی در تركیه

در نقاط مختلف تركیه كوههائی با ارتفاع مختلف قرار دارد و این كشور منتظر علاقه مندان به این رشته ورزشی است.

مناطق ییلاقی

تركیه اقلیم و جغرافیای مخصوص بخود است و از نظر مناطق ییلاقی نیز بسیار غنی است و از نظر زندگی فرهنگی ییلاقی مكانی بسیار با ارزش است.

ورزشهای زمستانی

تركیه دارای كوههای بسیاری است كه هم در تابستان و هم در زمستان پر از برف می باشد . در این میان در این كوهها تأسیسات زیاد و مناسبی برای ورزش اسكی ایجاد كرده است و از این لحاظ مركز توریستی برای توریستهای زمستانی است. 

آب درمانی

تركیه دارای آب گرم معدنی و شفا بخش بسیار است كه در این مورد از تأسیسات توریستی مناسب برخوردار می باشد.

كشتیرانی

 كشور تركیه كه از سه طرف از جانب دریاها احاطه شده است و دارای زیبایی فوق العاده است برای علاقه مندان آن یك بهشت محسوب می گردد.

 

دارندگان گذرنامه ایرانی نیازی به اخذ ویزا برای تركیه ندارند.

برای ورود به تركیه نیازی به اخذ ویزا نیست. هر شخصی با داشتن گذرنامه معتبر می تواند به مدت 3 ماه در تركیه اقامت كند. سفر به تركیه به طرق ذیل امكان پذیر است.

شهرهای تركیه