فرانسه ، مهد فرهنگ و هنر آلمان ، مهد فلسفه و هنر ایتالیا ، مهد هنر و معماری مجارستان ، کشور اروپایی با ریشه های ایرانی برزیل ، رنگین کمان آمریکای لاتین هندوستان ، کشور افسانه ای هنک کنگ ، شهر آسمان خراش ها چین ، جهانی در یک کشور

جزئیات کشور : آفریقای جنوبی

جایگاه کنونی:
آفریقای جنوبی
آفریقای جنوبی

 

 

 

 

آفریقای جنوبی  "رنگین كمانی از اقوام و ملتها"

 

 

به جنوبی ترین كشور قاره سیاه خوش آمدید، جائیكه دو اقیانوس عظیم هند و اطلس به یكدیگر می پیوندند. در بیشتر طول سال آب و هوا دراین كشور گرم و مطبوع است و حیوانات وحشی تنها در چند قدمی شهرها در آنطرف سوسوی چراغها  در تكاپو و جنب و جوشند. كشوری با تركیبی منحصر به فرد از نژادهای مختلف و مناظری سحر انگیز و رویایی. پاركهای جنگلی در این كشور هم از نظر تنوع حیات وحش و هم از نظر امكانات اقامتی از بهترین­ها در قاره آفریقا هستند. آفریقای جنوبی نه فقط از لحاظ نژادی و فرهنگی رنگین كمانی است خوش رنگ و درخشان بلكه از نظر مناظر طبیعی و جاذبه­های گردشگری نیز كشوری متنوع و رنگارنگ است: از زیبایی­های كیپ تاون و مناظر باشكوه مسیر باغها (Garden Rout) گرفته تا تاكستانهای آرام و سواحل رویایی و از شهرهای زنده و پر جنب و جوش با مراكز خرید مدرن تا اقامتگاه­های مجلل و غذاهایی متنوع كه هر ذائقه­ای را اغنا می­كند. از هیجان تماشای حیوانات وحشی در پاركهای جنگلی تا یك روز استراحت محض و شنا در دریاچه مصنوعی در سان سیتی.

آفریقای جنوبی از سه سوی یعنی شرق، جنوب و غرب با آبهای دو اقیانوس هند و اطلس احاطه شده و همسایگانش در شمال نامیبیا، بوتسوانا، زیمبابوه ، موزامبیك و سوازیلند می باشند. كشور كوچك لسوتو در درون خاك آفریقای جنوبی قرار دارد و در واقع لسوتو كشوری است در درون كشوری دیگر. آفریقای جنوبی از نظر اقتصادی، اجتماعی و پیشرفتهای زیر بنایی از پیشرفته ترین كشورهای قاره آفریقا محسوب می گردد. به دلیل مهاجرت مداوم و پی در پی اروپائیان به این كشور تاریخی متفاوت از سایر كشورهای آفریقایی را تجربه نموده است. آفریقای جنوبی تنها كشوری است در دنیا كه دارای سه پایتخت رسمی می باشد: پرتوریا پایتخت اداری و اجرایی، بلوم فونتین (Bloemfontein) پایتخت قضایی و كیپ   تاون  پایتخت قانونگذاری و پارلمانی این كشور می باشند

 

 

تاریخ:

در سال 1652 اولین بار هلندیها در كیپ تاون ساكن شدند. هلندی  ها اولین اروپایانی بودند كه در محل امروزی كیپ تاون كه پیرامونش را كشتزارهایی پوشانیده بود، پایگاهی احداث كردند تا نیازهای مسافران دریایی به اندونزی و كمپانی هند شرقی هلند را تامین كند. تعداد ساكنان كیپ تاون به مرور افزوده شد و سختی زندگی و تنازع بقا، از آنان مردانی بنام بوئر (جامعه كشاورزان سفید پوست) ساخت كه در تاریخ آفریقای جنوبی از نقش مهمی برخوردار گشتند. بوئرهای هلندی تبار به مرور بر وسعت زمینهای خود افزودند. در نیمه دوم سده 19 با كشف الماس و طلا، مهاجران بسیاری از جمله انگلیسی ها به آن نواحی روی آوردند و با بوئرها كه به دفاع از منافع خود بر خاسته بودند، به جنگ پرداختند. پس از جنگ جهانی دوم سیاست تبعیض نژادی و امتیازات ناحقی كه سفید پوستان اروپایی برای خود قائل می شدند شدت یافت و رنگین پوستان و سیاهان را از سكونت و آمیزش با سفید پوستان منع می كرد. در سال 1963 رهبران كنگره ملی آفریقا و نلسون ماندلا روانه زندان شدند. در فوریه 1990 به دستور دكلرك رئیس جمهور اصلاح طلب، نلسون ماندلا رهبر معروف ضد نژادپرستان پس از 27 سال از زندان آزاد شد. ماندلا پس از آزادی رفع بحران اجتماعی و عادی شدن اوضاع در آفریقای جنوبی را اعلام داشت و سرانجام در ماه می 1990 سیاست تبعیض نژادی لغو گردید. در 1994 نلسون ماندلا با 78 درصد آراء به عنوان رئیس جمهور آفریقای جنوبی بر گزیده شد.   آفریقای جنوبی بزرگترین صادر كننده طلا و الماس و یكی از اصلی ترین صادر كنندگان ذغال سنگ در سطح جهان می باشد.

 

 

عنوان "كشور رنگین" واقعاً برازنده آفریقای جنوبی است و نلسون ماندلا بارها از این عنوان جهت توصیف تنوع نژادی و فرهنگی این كشور استفاده نمود و آنرا چون ابزاری برای مبارزه با تبعیض نژادی مورد تاكید قرار می داد. دردنیا كمتر كشوری را می بینیم كه از چنین تنوع و تكثر فرهنگی، زبانی و اعتقادی برخوردار باشد. دست كم چنین تنوعی در قاره آفریقا بی نظیر است. ارائه آماری دقیق در مورد تعداد و نوع گونه های نژادی در این كشور كار آسانی نیست ولی بطور تقریبی 80 درصد جمعیت كشور سیاهپوست، در حدود 10 درصد سفید پوست و چیزی در حدود 10 درصد جمعیت را رنگین پوستان تشكیل می دهند. سفید پوستان این كشور را بیشتر مهاجرین هلندی، انگلیسی، آلمانی و فرانسوی تشكیل می دهند. اقلیت هندی این كشور از بازماندگان كارگران هندی تبار هستند كه در قرن 19 در دوره استعمار انگلستان جهت كار در مزارع نیشكر به آفریقای جنوبی آمدند.

 

 

فرهنگ:

 

آفریقای جنوبی كشوری ست كه در آن یك فرهنگ واحد به چشم نمی خورد. این تنوع در حوزه های مختلف فرهنگ همچون غذا، موسیقی و رقص، معماری، نقاشی و هنرجلوه گر است. بسیاری از خوانندگان معروف موسیقی جاز و پاپ اهل این كشور هستند و موسیقی در هر شكل آن طرفداران بسیاری دارد. هر یك از 5 قبیله اصلی سیاه پوستان در این كشور معماری، غذاهای بومی، زبان و موسیقی مخصوص به خود را دارند و فرهنگ بی نظیر و در عین حال متنوع این قبایل اصلی ترین جاذبه های گرشگری این كشور را شكل می دهند. آفریقای جنوبی از معدود كشورهایی ست كه دارای چندین زبان رسمی است و پس از هندوستان مقام دوم را از نظر تعداد زبانهای رسمی دارا می باشد.آفریقای جنوبی دارای 11 زبان رسمی می باشد. از میان این زبانهای رسمی اكثریت مردم این كشور به چهار زبان زولو، حوسو، آفریكانس و انگلیسی تكلم میكنند. آفریكانس زبانی است كه طی بیش از سه قرن در این كشور شكل گرفت. بیشتر واژه های این زبان ریشه ای هلندی دارند و واژه های بسیاری از آلمانی، فرانسه و انگلیسی به این زبان راه یافته اند.

 

 

   طبیعت و حیات وحش:

 

آفریقای جنوبی دارای 20 هزار گونه مختلف گیاهی می باشد و 10% كل گونه های شناخته شده در كل دنیا در این كشور به چشم می خورند. همراه با برزیل و اندونزی از لحاظ تنوع پوشش گیاهی در میان 4 كشور اول جهان قرار دارد. پوشش گیاهی اكثراً به صورت علفزار وبوته زارهای وحشی میباشد و بر خلاف انتظار اكثر مردم، تنها بخش كوچكی از خاك آن را (1%) جنگلهای فشرده تشكیل میدهند. تنوع پستانداران مهمترین ویژگی حیات وحش در آفریقای جنوبی است. 

از مناظر دلربای دماغه امید نیك در شهر كیپ تاون و پاركهای بكر جنگلی با حیات وحشی منحصر به فرد گرفته تا بازدید از معادن غنی طلا در ژوهانسبورگ و موزه نلسون ماندلا، آفریقای جنوبی جهانی است در یك كشور و یكی از زیبا ترین مقاصد گردشگری جهان. بازدید از این كشور به علاقه مندان توصیه می گردد.   

 

 

اطلاعات پایه ای سفر به آفریقای جنوبی: 

 

واحد پول: راند  .(Rand) هر راند از 100 سنت تشكیل می گردد.

 

اختلاف ساعت با ایران: نسبت به ایران یك ساعت و نیم  عقبتر است. (2+ GMT)

 

ولتاز برق: 220/230 ولت است و پریزهای برق به صورت سه سوراخ گرد می باشد.

 

سوغاتی : انواع صنایع دستی خصوصاً كارهای چوبی. به صورت مجسمه های سنتی و كنده كاری، سینی و ظروف. نقاشی روی تخم شتر مرغ و زیور الات بومی.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

دانلود فایل مدارك لازم جهت اخذ ویزا

دانلود فایل فرم مشخصات فردی جهت اخذ ویزا

مــدارك لازم بــرای ویزای آفـریقـای جنوبـی

 

- اصل گذرنامه با حداقل 6 ماه اعتبار از تاریخ حركت تور (امضاء شده).

* گذرنامه حتما باید دو صفحه متقابل خالی داشته باشد.

 

- فتوكپی از صفحات گذرنامه جدید و كپی ویزاهای قبلی آفریقای جنوبی از گذرنامه های قدیمی .

 

- تكمیل فرم مشخصات فردی (به طور كامل).

 

- 2 قطعه عكس 4×3 رنگی، زمینه سفید و كاملاً از رو به رو.

*عكس ها باید با خودكار مشكی به لاتین پشت نویسی و امضاء شده باشند.

 

-ترجمه انگلیسی تمام صفحات شناسنامه مسافرین. ( كودكان زیر 18 سال باید دو نسخه ترجمه باشد.)

 چون نسخه دوم  ترجمه را باید  مسافر هنگام خروج ازكشور  به همراه خودش داشته  باشد).

 

- گواهی اشتغال به كار انگلیسی روی سربرگ شركت با مهر و امضاء ، ترجمه ی پروانه كسب ف پروانه مطب و كارت نظام پزشكی ، كارت وكالت  .

*در گواهی اشتغال به كار باید نام و سمت مسافر ، شماره گذرنامه ، تاریخ شروع به كار ، طول مدت استخدام ،  میزان حقوق  و تاریخ مرخصی مطابق با تاریخ تور ذكر شده باشد (همراه با مهر و امضاء توسط شركت).

 

-          ترجمه انگلیسی گواهی اشتغال به تحصیل از اداره آموزش دانشگاه و  دبیرستان  و برای  اساتید حكم كارگزینی الزامی است.

-          ( كارت دانشجوئی مورد قبول نمی با شد).

-          جهت افراد بازنشسته ارائه حكم بازنشستگی ، ارائه آخرین فیش حقوقی الزامی است.

-           پرینت بانكی  انگلیسی  مربوط سه ماهه گذشته  با مهر و امضاء توسط بانك.

-          سپرده های بلند مدت بانكی .

 

** در صورتی كه فرزندی قصد مسافرت با یكی از والدین خود را دارد باید حتما" رضایتنامه ی كتبی از دیگر

         ولی  با ﺗﺄیید دادگستری و وزارت امور خارجه ارائه دهد.

 

با توجه به شرایط اخذ ویزای هر كشور ، سفارتخانه مربوطه این حق را برای خود محفوظ می دارد كه از شما مدارك دیگری نیز درخواست نماید.

 

                  *** حضور افراد در سفارتخانه جهت مصاحبه  الزامی میباشد. و ضمنا" جواب ویزا فقط روزهای

                      پنجشنبه میباشد.

 

شهرهای آفریقای جنوبی