فرانسه ، مهد فرهنگ و هنر آلمان ، مهد فلسفه و هنر ایتالیا ، مهد هنر و معماری مجارستان ، کشور اروپایی با ریشه های ایرانی برزیل ، رنگین کمان آمریکای لاتین هندوستان ، کشور افسانه ای هنک کنگ ، شهر آسمان خراش ها چین ، جهانی در یک کشور

جزئیات کشور : ایتالیا

جایگاه کنونی:
ایتالیا
ایتالیا

 

ایتالیا

 

 

مهد هنر و معماری غرب

 

 

 

ایتالیا، شبه جزیره ای است در جنوب اروپا به شكل یك چكمه. در شمال با كشورهای سوئیس و اتریش، در شمال شرقی با اسلونی و در شمال غربی با كشور فرانسه هم مرز است.

ایتالیا از شرق به دریای آدریاتیك و از غرب و جنوب به دریای مدیترانه محدود است. شبه جزیره ایتالیا را كوه آپنینو  (آپنین) (با حداكثر 2914 متر در قله گران ساسو) كه از شمال به جنوب كشیده شده به دو بخش شرقی و غربی تقسیم تقسیم می كند. دو جزیره اصلی سیسیل و ساردنی و چند جزیره كوچك دیگر مانند البا و پانتلریا بخشی از خاك ایتالیا محسوب می شوند. كشورهای كوچك واتیكان و سان مارینو در درون خاك این كشور واقع شده اند.. دشت پو در شمال، مركز فعالیتهای اقتصادی و تجاری این كشور است و بیشتر كارخانجات و تاسیسات صنعتی ایتالیا در این منطقه قرار دارد. جنوب این كشور كانون فعالیتهای كشاورزی و علی الخصوص باغداری است. بزرگترین تاكستانهای اروپا و باغهای زیتون در جنوب ایتالیا دیده می شود. دامداری و كشت گندم و غلات در سراسر ایتالیا رواج دارد.

بلندترین نقطه ایتالیا قله مون بلان یا مونته بیانكو واقع در مرز ایتالیا و فرانسه است كه 4808 متر ارتفاع دارد. جزیره سیسیل با مساحتی در حدود 24500 كیلومتر مربع بزرگترین جزیره ایتالیاست. اصلی ترین رودخانه های ایتالیا پو به طول 676 كیلومتر، آدیجه 362 كیلومتر و آرنو 240 كیلومتر است.

 

 

تاریخ:

امپراتوری روم در سال 395 میلادی به دو امپراتوری روم غربی و روم شرقی تقسیم شد.امپراتوری روم غربی كه مقر آن در ایتالیا قرار داشت،تا سال 476 میلادی ادامه یافت.و امپراتوری روم شرقی یا بیزانس كه بر جنوب و جنوب شرقی اروپا و غرب آسیا  حكومت میكرد.تا سال 1453 دوام آورد.امپراتوری روم شرقی كه خود را جانشین امپراتوری روم غربی می دانست و ایتالیا را از آن خود می شمرد،در اواخر سده پنجم به فرماندهی تئودوریك كبیر به ایتالیا حمله برد و آنجا را تصرف نمود.در سده یازدهم میلادی ایتالیا به دست نورمان ها افتاد.

در سال 1494 ایتالیا به جنگ فرانسه و خاندان هاپسبورگ مبدل گردید و جنگهای سده 17 و 18 ایتالیا را به تصرف بیگانگان دراورد.طی جنگهای انقلاب فرانسه ،ایتالیا،به تصرف ناپلئون درامد و تغییرات فراوانی در نقشه سیاسی آن به عمل آمد و در سال 1805 رسماً تحت سلطنت ناپلئون اول قرار گرفت.

كنگره وین در سال 1815 وضع ایتالیا را به زمان قبل از ناپلئون بازگردانید.سرانجام فعالیتهای میهن پرستان ایتالیا  پس از سالها تلاش و مبارزه در سال 1848 به نتیجه رسید و به كوشش ویكتور امانوئل و كاوور و گاریبالدی ،وحدت ایتالیا تامین گردید.وی در سال 1861 به پادشاهی ایتالیا رسید ،در حالیكه هنوز رم و ونسی و بخشی از ایالات پاپی  از تصرف او خارج بود.در جنگ 1866 اتریش و پروس ،ایتالیا به طرفداری پروس وارد جنگ شد و ونسی را به دست آورد و روم را نیز در سال 1870 تصرف نمود.

در جنگ جهانی اول با متفقین به همكارانی پرداخت.نارضایتیهای سیاسی و اجتماعی و اقتصادی بعد از جنگ به ظهور  فاشیسم منتهی شد و بنیتو موسولینی رهبر حزب فاشیست،در سال 1922 به نخست وزیری رسید.در سال 1939 رسماً با آلمان متحد شد و در سال 1940 وارد جنگ جهانی دوم گردید.در سال 1943 متصرفات افریقایی و همچنین سیسیل را از دست داد. به دستور شاه ایتالیا موسولینی از كار بر كنار شد و ژنرال با دوگلیو ماًمور تشكیل كابینه گردید.وی ایتالیا را به متفقین تسلیم كرد و از جنگ دست كشید. با سقوط آلمان نازی و پایان جنگ جهانی دوم،نحوه حكومت ایتالیا به همه پرسی سال 1946 واگذار شد و ایتالیا جمهوری را برگزید.

 

 

 

مردم:

آخرین آمارها نشان می دهد كه ایتالیا با جمعیتی در حدود 60 میلیون نفر چهارمین كشور پر جمعیت در اتحادیه اروپا (بعد از آلمان، فرانسه و انگلستان) است. از نظر تمركز جمعیت بیشتر مردم این كشور در شمال غربی ایتالیا ساكن اند. به تنهایی دو منطقه (لومباردی و پیدمونت) در شمال این كشور یك چهارم جمعیت ایتالیا را در خود جای داده اند. حدوداً دو سوم جمعیت در مناطق شهری زندگی می كنند كه در مقایسه با سایر كشورهای اروپای غربی جمعیت روستائیان ایتالیا رقم بالایی را نشان می دهد.

ایتالیایی ها و اهالی ساردینا 95% از جمعیت ایتالیا را تشكیل می دهند. آلبانیایی ها، عرب ها، رومانیایی ها، آلمانی ها و فرانسویان اصلی ترین اقلیتهای نژادی در ایتالیا هستند. مسیحیت كاتولیك دین اصلی بیشتر مردم ایتالیاست و در حدود 85% از جمعیت ایتالیا پیرو پاپ و كلیسای كاتولیك می باشند. سایر شاخه های مسیحیت، (حدود 5(% اسلام، (4/1 % ) یهودیت، (1/0%) بودائیان، (2/0%) هندوها (1/0%) سیكها (1/%) از دیگر ادیان اصلی در ایتالیا محسوب می گردند. زیباترین و برزرگترین كلیساهای دنیا زینت بخش شهر های مختلف این كشور و نوازش گر چشمهای بازدید كنندگان  است. اگر چه بسیاری از مردم ممكن است دیگر در مراسم رسمی كلیسا به صورت منظم شركت نكنند ولی كلیسا نقش مهمی در زندگی مردم و حتی زندگی سیاستمداران ایفا می كند.

 

فرهنگ:

ایتالیا مهدفرهنگ غرب و كشورهای اروپایی است. یكی از دو تمدن ریشه دار و كهن اروپا ( یونان و رم باستان) از این كشور بر خاسته است. معماری، نقاشی، مجسمه سازی‌، شعر و ادبیات همگی ریشه هایی عمیق در فرهنگ این كشور دارند. هنر در این كشور به اعجاز بیشتر شبیه است تا ذوق بشری. و بهترین دانشگاههای هنری در سراسر جهان در این كشور قرار دارند و سالانه هزاران دانشجو جهت هنر آموزی و كسب معرفت روانه ایتالیا می شوند. ایتالیا زادگاه میكل آنژ، لئوناردو داوینچی، رافائل، گالیله و نویسندگان شهیری چون دانته خالق كمدی الهی است. بسیاری از قالبهای شعری و سبكهای هنری خصوصاً از رنسانس به بعد از ایتالیا آغاز و به سایر كشورهای اروپایی منتقل می گشت. ایتالیا مهد هنر اپراست. بهترین خوانندگان اپرا و نوازندگان  بزرگ تاریخ موسیقی همچون پوچینی از این كشور برخاسته اند. ایتالیایی ها در آشپزی صاحب سبك اند و یكی از منحصر به فرد ترین روشهای طبخ غذا را به مردم جهان معرفی نموده اند. به همین دلیل است كه ایتالیا را سرزمین پاستا و پیتزا نیز لقب داده اند.

زبان: ایتالیایی زبان رسمی ایتالیاست اگر چه بسیاری از مناطق روستایی لهجه خاص خود را دارند. جد بزرگ زبان ایتالیایی، لاتین می باشد. ایتالیایی یكی از اعضای خانواده زبانهای هند و اروپایی است و در میان زبانهای اروپایی همراه با اسپانیایی،‌پرتغالی، فرانسوی و رومانیایی به شاخه زبانهای رومی تعلق دارد. بسیاری از مردم جهان به خاطر ریتمیك بودن و ویژگیهای موسیقی یایی زبان ایتالیایی به فراگیری آن علاقه مندند. در سفر به ایتالیا بهتر است چند جمله و لغات كاربردی را فرا گیریم چرا كه اولاً ایتالیایی ها به زبان خود افتخار می كنند و از اینكه ببینند یك خارجی به زبان آنها صحبت می كند بسیار خوشحال میشوند و ثانیاً اینكه مردم ایتالیا كمتر به انگلیسی آشنا هستند ولی در به كارگیری زبان اشاره تبحری ویژه دارند!

 

نظام سیاسی:

 

جمهوری ایتالیا كشوری است چند حزبی با دو مجلس قانونگذاری (مجلس نمایندگان و مجلس سنا). قانون اساسی فعلی از سال 1948 پس از جنگ جهانی دوم و تشكیل جمهوری ایتالیا به مورد اجرا گذاشته  شده و مطابق با آن پارلمان ایتالیا و گروهی از نمایندگان محلی از مناطق مختلف كشور رئیس جمهور این كشور را انتخاب می كنند. رئیس جمهور به مدت 7 سال برگزیده میشود. رئیس جمهور وظیفه دارد تا نخست وزیر مورد نظرش را شخصاً برگزیند و نخست وزیر وزیران خود را به رئیس جمهور معرفی می كند. اعضای پارلمان ایتالیا مستقیماً با رای مردم انتخاب می گردند.

 

عضویت در مجامع بین المللی:

 

یكی از اعضای موسس اتحادیه اروپاست و در سازمانهای مختلف جهانی عضویت دارد: سازمان ملل متحد، ناتو،‌ فائو،‌ سازمان تجارت جهانی، پارلمان اروپا، گروه 8، یونسكو و ...

 

اقتصاد:

 

 

از نظر رشد ناخالص ملی، ایتالیا در سال 2006 میلادی هفتمین قدرت بزرگ اقتصادی جهان (پس از آمریكا، ژاپن، آلمان، چین، انگلستان و فرانسه) و چهارمین قدرت در اروپاست. از نظر اقتصادی این كشور به دو بخش تقسیم می شود. اقتصاد شمال مبتنی بر شركتهای صنعتی و خدماتی خصوصی و اقتصاد جنوب كه بیشتر به كشاورزی وابسته است. مواد خام و بیش از 75% نیاز انرژی در ایتالیا وارد می گردد. در 10 سال گذشته ایتالیایی ها تدابیر مختلفی بكار گرفته اند تا به نیازهای اقتصادی مشترك در اتحادیه اروپا پاسخ دهند و در این مورد نسبت به بسیاری كشورها از نرخ بهره و تورم كمتری برخوردار بوده اند. اصلاحات اقتصادی در این كشور به آرامی پیش می رود. از عمده ترین مشكلات اقتصادی در ایتالیا تعداد رو به رشد بازنشستگان و وظیفه بگیران، نارضایتی های كارگری، عدم همكاری و همراهی اتحادیه های كارگری با سیاستهای دولت و نرخ بیكاری نسبتاً بالا و رقابت با بازارهای جدید جهانی مثل چین می باشد.

 

صنعت:

 

 

نسبت به اقتصادهای مشابه، سرمایه گذاری خارجی و شركتهای چند ملیتی در ایتالیا كمتر حضور دارند. ایتالیایی ها تبحر ویژه ای در طراحی دارند و لذا محصولات صنعتی از زیبایی و كار آیی بالایی برخوردارند. حتی در رقابت قیمتی با محصولات تولیدی در شرق دور و چین ،‌طراحی و تكنولوژی بالای ایتالیایی ها هنوز حرف اول را می زند.اصلی ترین محصولات صادراتی ایتالیا را خودرو، مواد شیمیایی، محصولات پتروشیمی، لوازم الكتریكی و خانگی، تولیدات هوافضا و جنگ افزار تشكیل می دهند ولی معروفترین صادرات ایتالیا پوشاك مد روز، اتومبیلهای لوكس و محصولات غذایی این كشور است.

 

جهانگردی:

 

با 37 میلیون گردشگر در سال، ایتالیا پنجمین مقصد توریستی گردشگران در سطح جهان است و نقش مهمی در اقتصاد این كشور بازی می كند.

 

كشاورزی:

 

 ایتالیا از بزرگترین تولید كنندگان محصولات كشاورزی در اروپا می باشد و به "مزرعه اروپا" شهرت دارد.در سرتاسر ایتالیا از جنوب تا شمال مزارع سر سبز و پر محصول و یا خاك شیار شیار به چشم می خورد. ایتالیا یكی از بزرگترین تولید كنندگان انواع انگور در سطح جهان است. چغندر قند، گندم، ذرت، گوجه فرنگی، سیب، سیب زمینی، مركبات اصلی ترین محصولات كشاورزی این كشور محسوب می شوند.

 

اطلاعات پایه ایسفر به ایتالیا:

 

واحد پول:

یورو. هر یورو از صد سنت تشكیل می شود                                          

 

 اختلاف ساعت: نسبت به ایران 5/2 ساعت عقب تر است (5/2-) و نسبت به گرینویچ یك ساعت جلوتر است (1+GMT).

 

مدت پرواز مستقیم: از تهران تا رم در حدود 4 ساعت و سی دقیقه می باشد.

 

ولتاژ برق: 220 ولت است و با سیستم برق ایران كاملا مطابقت دارد.

 

آب لوله كشی: قابل شرب نیست و باید از آب در بطری های یكبار مصرف استفاده نمود.

دانلود فایل مدارك لازم جهت اخذ ویزا

دانلود فایل فرم مشخصات فردی جهت اخذ ویزا

 

 

مــدارك لازم بــرای ویزای ایتـالیـا


- اصل گذرنامه معتبر با 6 ماه اعتبار از تاریخ حركت تور (امضاء شده).

- اصل گذرنامه باطل شده (در صورت وجود).

 

- فتوكپی از صفحه مشخصات گذرنامه و ویزاهای 3 سال گذشته از جمله ویزاهای شنگن،

- تكمیل فرم مشخصات فردی (به طور كامل).

 

- 2 قطعه عكس 5/3 ×5/4 رنگی،  زمینه سفید و كاملاً  از رو به رو بدون عینك و جدید .

 

-  تر جمه انگلیسی شناسنامه از تمام  صفحات.

 

-  ترجمه انگلیسی گواهی اشتغال به كار،  روزنامه رسمی (آگهی تاسیس و تغیرات)  به همراه نامه معرفی نامه      

     روی سر برگ شركت ،پروانه كسب،  پروانه وكالت ، پروانه مطب و كارت نظام پزشكی مسافر.

* در گواهی اشتغال به كار باید نام و سمت مسافر ، میزان درآمد و تاریخ مرخصی مطابق با تاریخ تور ذكر شده باشد.

(همراه با مهر و امضاء توسط شخصی غیر از مسافر بر روی سر برگ شركت)

* كسانی كه فقط گواهی شغلی ( بخش خصوصی) ارائه می دهند لیست 6 ماهه گذشته بیمه اجتماعی با مهر و امضاء الزامی است.

* برای خانم های خانه دار گواهی اشتغال به كار همسر الزامی است.

 

- برای افراد محصل، ترجمه انگلیسی گواهی اشتغال به تحصیل و برای اساتید حكم كارگزینی و اشتغال بكار

    الزامی است.  

 

- برای افراد بازنشسته، ترجمه انگلیسی حكم بازنشستگی و  كارت بازنشستگی و  آخرین فیش حقوقی

      الزامی است.

 

- پرینت  انگلیسی حساب جاری بانكی 3 ماه گذشته  با مهر و امضاء  (توسط بانك).

     *  سپرده های  بانكی  (حداقل موجودی حساب جاری  یا سپرده برای هر نفر مبلغ 000/000/400 ریال باشد.

 

     -ترجمه انگلیسی سند مالكیت به نام مسافر (تمام صفحات).

 

**  ترجمه انگلیسی رضایت نامه محضری پدر و مادر جهت سفر فرزندان زیر 18 سال  با مهر و تائید

             دادگستر ی و وزارت امور خارجه..

 

- با توجه به شرایط اخذ ویزای هر كشور ، سفارتخانه مربوطه این حق را برای خود محفوظ می دارد كه از شما مدارك دیگری نیز درخواست نماید.

- ارائه ضمانت بازگشت الزامی است.

شهرهای ایتالیا