فرانسه ، مهد فرهنگ و هنر آلمان ، مهد فلسفه و هنر ایتالیا ، مهد هنر و معماری مجارستان ، کشور اروپایی با ریشه های ایرانی برزیل ، رنگین کمان آمریکای لاتین هندوستان ، کشور افسانه ای هنک کنگ ، شهر آسمان خراش ها چین ، جهانی در یک کشور

جزئیات کشور : اسپانیا

جایگاه کنونی:
اسپانیا
اسپانیا

اسپانیا 

 

 

اسپانیا به مساحت 504782 كیلومتر مربع كشوری است در جنوب غربی اروپا واقع در شبه جزیره ایبری. علاوه بر خاك اصلی ا‍ین كشور در اروپا، اسپانیا دو منطقه خودمختار درشمال آفریقا دارد:سئوتا((ceuta و ملیلا ((melilla.

البته در مقایسه با سایر كشورهای اروپایی همچون فرانسه یا انگلستان مستعمرات اسپانیا در آفریقا بسیار ناچیز است.جزایر بالئار وقناری در دریای مدیترانه به این كشور تعلق دارند.

اسپانیا از شمال به خلیج گاسكونی (بیسك‍ی) و كشورهای فرانسه و شاهزاده نشین وآندورا((Andora  ، از شرق و جنوب به دریای مدیترانه و تنگه جبل الطارق واز غرب به كشور پرتغال و اقیانوس اطلس محدود است.

قله مولاسن (3482) بلندترین نقطه كشور است. كوههای پیرنه در شمال اسپانیا مرز طبیعی این كشور با فرانسه را شكل می دهند.

بخشهای مركزی اسپانیا را فلات بزرگی به ارتفاع متوسط 600 مترفرا گرفته كه از رشته كوههای كانتربری در شمال  تا كوههای سیرامورنا درجنوب امتداد دارد. به خاطر موقعیت خاص جغرافیایی اسپانیا آب و هوای این كشور در مناطق مختلف و بسیار متنوع است و به سه نوع می توان تقسیم نمود.

  • آب وهوای معتدل قاره ای: كه در مناطق داخلی شبه جزیره ایبری به چشم می خورد.(بزرگترین شهر مادرید)
  • · آب وهوای مدیترانه: كه تقریبا از دشتهای آندولوس در نوار ساحلی جنوبی و شرقی این كشور در كرانه های مدیترانه آغاز و تا بخش شرقی كوههای پیرنه در شمال امتداد می یابند.( بزرگترین شهر مادرید)
  • · آب وهوا اقیانوس : كه در كرانه های اقیانوس آرام در شمال آرام در شمال غربی اسپا نیا در نوار ساحلی خلیج بیسكی ((Biscay با آن مواجه می شویم. این منطقه به اسپانیای سبز معروف است

(بزرگترین شهر: بیلبائو).

 

فرهنگ:

اسپانیا  سرزمینی است كه به خاطر موقعیت جغرافیایی ویژه اش همواره محل برخورد و تعامل فرهنگهای مختلف بوده است.

سلتی ها، رومی ها، گوتها و مسلمانان، اصلی ترین اقوامی بودند كه به شبه جزیره ایبری و اسپانیا

آمدند و میراث ریشه داری رادر این كشور به جای گذاشتند.

در مقایسه با سایركشورهای اروپایی  اسپانیا  كشوری  یكدست نیست، بلكه مجموعه ای  است از اقوام مختلف  با تنوعی شگرف درزبان، فرهنگ غذایی، موسیقی، ادبیات و هنرهای نمایشی.

وقتی به بخشهای مختلف اسپانیا سفر می كنیم گویی  از چند سرزمین با فرهنگهایی متنوع  بازدید نموده ایم. نقاشان اسپانیایی تاثیری شگرف در نقاشی اروپا به جای گذاشته اند.

ادبیات اسپانیایی چه درشعر وچه در نثر رنگ و بوی خاص خود را دارد و همواره ادبیاتی الهام بخش، عمیق، متنوع و تاثیرگذار بوده است. ونه تنها دراسپانیا بلكه در دنیای اسپانیایی زبان جایگاهی ویژه داشته است.

تعداد زیادی از برندگان ادبی جایزه نوبل اسپانیایی و یا اسپانیایی زبان بوده اند و این خود دلیلی بر قابلیتهای ادبی بالای این زبان است.

اسپانیا سرزم‍ین نام نویسندگان و دانشمندان است.

شناخت عمیق تر معماری در اسپانیا نمونه ای عین وعالی از تعاملات فرهنگی  گسترده در طول تاریخ این كشور است.

معماری اسلامی با حضوری در حدود 900 سال تاثیری عمیق در هنر و معماری اسپانیا به جای گذاشته است.آثار موجود در آندولس و شهرهایی چون كردوا با گراناداو سویل نمونه هایی بی نظیر  با ویژگیهایی منحصر به فرد است.

معماری آندولس و جنوب اسپانیا گونه ای است كه نه می توان  آن رادر دنیای غرب و كشورهای غربی ‍یافت و نه در دنیای اسلام. در واقع تركیبی است شگرف از عناصر شرقی وغربی

اسپانیا (با 40 اثر  ثبت شده ) پس از ایتالیا دارای بیشترین بناهای ثبت شده  در ل‍یست جهانی یونسكو ((World  Heritage Sites می باشد.

بسیاری از مردم، اسپانیا را با موسیقی فلامینگو می شناسند. در حالیكه فلامینگو تنها یكی از گونه های موسیقی در این كشور است كه در آندولس شكل گرفت و به سایر نقاط این كشور گسترش یافت.

گوشه گوشه اسپانیا  با نواهای محلی و ترانه های دلنشین مخصوص

                                                                                        

مردم :

با جمعیتی بالغ بر 46 میلیون نفر،  اسپانیا از كشورها‍یی است كه درقیاس با سایركشورهای  اروپای غربی از تراكم جمعیت پایین تری  برخوردار است.  به عبارت دیگر جمعیت اسپانیا، به غیر از نوار ساحلی در اطراف مادرید، در سراسر كشور پراكنده است.

جمعیت اسپانیا در طول قرن بیستم خصوصا در دهه 60 و 70 میلادی، دو برابرشد. و دلیل اصلی آن مهاجرت  بی رویه مردم از روستا به شهرهای بزرگ وصنعتی بود.

اسپانیا سرزمین تنوع قومی و نژادی است به طوریكه در بسیاری از مناطق این كشور مردم محلی از واژه ملیت برای توصیف اقلیتهای قومی استفاده می كنند. در واقع اسپانیا كشوری است با قومیتهای مختلف تحت لوای نام اسپانیا و هویت مشترك اسپانیای در یك كلام اسپانیا همچون پارچه چل تكه زیبایی است كه هر تكه آن رنگ و جلوه ای منحصر به فرد دارد و هر بازدید كننده ای از این تفاوت وتنوع متحیر می شود. قبول این حقیقت كه مثلا آندولس در جنوب و منطقه كاتالان در شمال هردو در یك كشور قراردارند كار ساده ای نی‍ست.

طبق قانون اساسی در اسپانیا دین رسمی وجود ندارد.مسیحیت كاتولیك (76%) اصلی ترین دین در اسپانیا محسوب می شود.

پس از مسیحیت، اسلام (25%) جمعیت بیشترین پیروان را در اسپانیا دارد.

پس از خروج مسلمانان از اسپانیا و خصوصا منطقه آندولس، تعداد مسلمانان این كشور در حد ناچیزی باقی ماند تا اینكه در دوران استعمار و درسالهای اخیر مهاجرین بسیاری از كشورهای مسلمان شمال آفریقا به اسپانیا مهاجرت نمودند و هم اكنون پس از مسیحیت، اسلام بیشترین تعداد پیروان را (5/2% جمعیت) در این كشور داراست.

 

زبان:

  

اسپانیایی زبان رسمی در اسپانیاست. اسپا نیایی ها به آن زبان اسپانیولی یا كاستلانو(castellano)

می گویند. به علت تنوع قومی در اسپانیا، زبانهای محلی بسیاری درسر تاسراین كشور به كار می روند و به رسمیت شناخته می شوند كه از این بین می توان به زبانهای كاتالان، باسك و گالیس ((Galician اشاره نمود.

مردم اكثر كشورهای آمریكای لاتین به جز برزیل و چند كشور كوچك به زبان اسپانیا یی تكلم می كنند. این زبان یكی از شش زبان رسمی سازمان ملل متحد است. و دركنار چینی، هندی و انگلیسی از بیشترین تعداد سخنور در سطح جهان برخوردار است. اسپانیایی عضوی از خانواده زبانهای هندواروپایی است.ودرمیان زبانهای اروپایی همراه با ایتالیایی وپرتغالی درشاخه زبانهای رومی ((Roman قرار می گیرد.

 

نظام سیایی:

  

حكومت این كشور مشروطه سلطنتی با دو مجلس قانونگذاری است. مجلس نمایندگان با 350 عضو و مجلس سنا با 208 عضو رئیس دولت ((President of Government

  

عضویت در نهادهای بین المللی:

  

سازمان ملل متحد (1955( اتحادیه اروپا، ناتو، اتحادیه كشورهای لاتین زبان، سازمان تجارت جهانی، یونسكو

 

اقتصاد:

  

  

اقتصاد اسپانیا نهمین قدرت بزرگ اقتصادی جهان، پنجمین قدرت (پس از آلمان، انگلستان، فرانسه و ایتالیا) در اروپاست. در مبارزه با بیكاری، اسپانیا موفقیتهای شایانی در سالهای اخیر كسب نموده است. دولت اسپانیا موفق شد تا نرخ 20 درصدی بیكاری در اوایل سالهای دهه 1990 را به حدود 5/7 درصد در سال 2007 میلادی برساند.

تقویت صنایع، رشد سرمایه گذاری خارجی، افزایش تجارت با كشورهای آسیایی و آمریكای لاتین،  همگی عواملی هستند كه اقتصاد اسپانیا را به یكی از پویا ترین قدرتهای اقتصادی در اتحادیه اروپا  تبدیل نموده است.

رشد بی سابقه ارزش ملك و زمین درسطح جهانی خصوصا در سالهای اخیر باعث رونق معاملات و املاك و ساخت وساز در اسپانیا شد، به طوریكه 16 درصد از ارزش ناخالص ملی و12 درصد از اشتغال ا‍ین كشور  به این بخش اختصاص دارد.

صنعت جهانگردی درطی 40 ساله اخیر، رشد بی سابقه ای درسطح جهانی داشته است و این كشور را به دومین كشور از نظر درآمد وتعداد بازدید كننده در سطح جهان تبدیل نموده است.

 

 

صادرات:

  

ماشین آلات و تجهیزات حمل ونقل مواد شیمیایی، محصولات غذایی وچوبی از جمله اصلی ترین مواد صادراتی در اسپانیا است.

 

 

اطلاعات پایه ای سفر به اسپانیا:

 

 

واحد پول:

  

یورو. هر یورو از صد سنت تشك‍یل می شود، كه از سال 1999 جایگ‍زین پستا گردید.

 

اختلاف ساعت:

  

نسبت به ایران 5/2 ساعت عقب تر است .(5/2-) و نسبت به گرینویچ یك ساعت جلوتر است (GMT+1).

 

 

دانلود فایل مدارك لازم جهت اخذ ویزا

دانلود فایل فرم مشخصات فردی جهت اخذ ویزا

 

مــدارك لازم بــرای ویزای اسپانیا

 

- اصل و فتوكپی گذرنامه معتبر با حداقل 6 ماه اعتبار از تاریخ حركت تور (امضاء شده).

- اصل گذرنامه باطل شده (در صورت وجود).

 

- فتوكپی ازتمام  صفحات گذرنامه جدید و قبلی.(كلیه روادیدها ،كشورهای عضو شنگن و سایر كشورها)

 

- اصل فرم ویزا با امضاء توسط مسافر.

- تكمیل فرم مشخصات فردی (به طور كامل).

- 2 قطعه عكس 5/3 ×5/4 رنگی،  زمینه سفید و كاملاً  از رو به رو و پشت نویسی شده.

- ترجمه  اسپانیائی تمامی صفحات شناسنامه .

- اصل گواهی اشتغال به كار به زبان اسپانیایی  یا ترجمه اسپانیائی.

   (با ذكر سمت ، تاریخ استخدام ، میزان درآمد و تاریخ  مرخصی مطابق با تاریخ تور).   

-  ترجمه روزنامه رسمی شركت و آگهی تاسیس شركت.

-  ترجمه برگه رسمی حقوق دریافتی + لیست بیمه پرداختی به سازمان تامین اجتماعی.

    * برای خانم های خانه دار گواهی اشتغال به كار همسر الزامی است.

- برای مشاغل آزاد: ترجمه جواز كسب به همراه سند یا اجاره مغازه.

- برای افراد محصل:  اصل معرفی نامه از مدرسه ، دانشگاه + كارت دانشجویی، ترجمه شده .

- برای افراد بازنشسته، حكم بازنشستگی یا كارت بازنشستگی و یا آخرین فیش حقوقی الزامی است.

- برای پزشكان: ترجمه پروانه مطب وكارت نظام پزشكی واجاره یا سند مطب داشتن.

- ریز گردش حساب در 6 ماه گذشته و نامه تمكن مالی به زبان انگلیسی با درج تاریخ افتتاح و مانده               حساب با قید شماره تلفن شعبه بانك.

- ترجمه سند مالكیت به نام مسافر (تمام صفحات).

  ●●  ترجمه كلیه مدارك به زبان اسپانیایی می باشد،به غیر از پرینت بانكی.

- با توجه به شرایط اخذ ویزای هر كشور ، سفارتخانه مربوطه این حق را برای خود محفوظ می دارد كه از شما مدارك دیگری نیز درخواست نماید.

- ارائه ضمانت بازگشت الزامی است.

 

 
شهرهای اسپانیا