فرانسه ، مهد فرهنگ و هنر آلمان ، مهد فلسفه و هنر ایتالیا ، مهد هنر و معماری مجارستان ، کشور اروپایی با ریشه های ایرانی برزیل ، رنگین کمان آمریکای لاتین هندوستان ، کشور افسانه ای هنک کنگ ، شهر آسمان خراش ها چین ، جهانی در یک کشور

جزئیات کشور : مكزیك

جایگاه کنونی:
مكزیك
مكزیك

 

مكزیك

 

 

مكزیك یكی از 3 كشور تشكیل دهنده امریكای شمالی و پنجمین كشور پهناور در كل قاره امریكاست.این كشور در 23 درجه شمالی و 102 درجه غربی واقع شده است.مكزیك كشوریست كه ذرت، كاكتوس،كاكائو،كائوچو، كدو، بادام زمینی،بوقلمون،آدامس،لوبیا،وانیل،فلفل قرمز و گوجه فرنگی را برای اولین بار به دنیا معرفی و عرضه كرد.این كشور پهناور با منابع غنی خدادادی و طبیعی ،كوهستانها و سرزمینهای پست، آتشفشانها و سواحل ماسه ای جایگاه ویژه ای در جهان دارد.چشم انداز این كشور مجموعه ایست از كوهها،صحراها،دشتهای وسیع و جنگلهای گرمسیری.جالب این است كه دمای هوا در طول سال تقریباً ثابت است .البته آب و هوا غالباً بسته به ارتفاع تغییر میكند.بیشتر شهرها در دره ها و در ارتفاع 2000 متر بالاتر از سطح دریا واقع شده اند.مكزیك از نظر جمعیت مقام یازدهم و از نظر وسعت چهاردهمین كشور جهان است. از نظر درآمد ناخالص ملی مقام سیزدهم جهان (11500 دلار در سال برای هر نفر)، از نظر صادرات قهوه رتبه سوم، لوبیا پنجمین صادركننده، از نظر تولید ذرت مقام ششم ،از نظر نفت خام نیز ششمین تولید كننده و از نظر صادرات سویا رتبه هفتم، در صادرات گاز مقام هفتم در زمینه گوجه فرنگی مقام نهم و در حال حاضر حدوداً نصف نفت و گاز مورد نیاز ایالات متحده امریكا را تامین می كند.

 

 

 

اقوام مختلف مكزیكی و تمدنهای باستانی مكزیك

مكزیك امروز از فرهنگ های كهن شكل گرفته است.فرهنگ های گوناگونی كه همزمان در قسمتهای مختلف مكزیك و امریكای مركزی وجود داشتتند.در میان آنها میتوان به اُلمك ها،تئوتی اُآكان ها، مایاها(كه بیشتر در چیاپاس و یوكاتان میزیستند)، میكستكها،ساپوتكها،تاراسكانها، توتونیكها و آزتكها اشاره كرد.

اولمكها  هم عصر زاپوتك ها(1200 تا 600 پیش از میلاد)در سرزمین پست و مرطوب جنوب وراكروز تاباسكو میزیستند. كلمه اولمك به معنی ساكن سرزمین كائوچوست. آنها اولین قوم كشاورز این سرزمینند.اولمكها مجسمه سازانی ماهر بوده اند.همچنین تقویم بسیار پیشرفته ای اختراع كردند كه مفهوم صفر را در بر داشته است.ولی شهرت آنها بخاطر حجاریهای سرهای بزرگ انسانی بر روی سنگهای بلند بوده است.بعضی از این سرهای سنگی با ارتفاع 5/3 متر تا 50 تن وزن دارند و از فاصله 100 كیلومتری به محل نصبشان حمل شده اند. تاكنون 17 مورد مشابه از آنها كشف شده است.

تولتكها.پایتخت آنها شهر باستانی تولا بوده است.این قوم پرستش مار پرداری را مرسوم كردند بنام كتساكواتل،كه قلبش در سیاره ونوس است و بالاخره روزی از سمت شرق به سوی این جهان باز خواهد گشت.بعدها این مار به نام خدای كوكولكان در تمدن مایا هم ظاهر شد.تولتكها جنگجویان قوی بودند.آنها از سال 950 پیش از میلاد تا 1300 میلادی در مجاورت دره مكزیك سكنی گزیدند.یكی از خیره كننده ترین شهرهای مكزیك یعنی تولا توسط این قوم ساخته شد.آنها صنعتگرانی زبر دست هم بوده اند و تاثیر مهمی بر فرهنگهای مایا و آزتك گذاشته اند.             

میكستكها و ساپوتكها: پیدایش این قوم به 2900 سال پیش باز میگردد. آنها هم هنرمندان بزرگی بوده اند و ساختمانها، معابد،و سردخانه های مهمی را طراحی و ساخته اند.همچنین كارهای هنری با ارزشی از سرامیك، طلا و جواهر برجای گذاشته اند.مونته آلبان در ایالت اُآخاكا قدیمی ترین مكان باستانشناسی پس از دوره اولمكهاست.در پایان میكستكها بر ساپوتكها غلبه كردند و در منطقه ای نزدیك میتلا و یا گول اقامت گزیدند.هر دو قوم مذكور در اوایل قرن 15 میلادی مغلوب آزتكها شدند.ولی در حال حاضر نزدیك به دو میلیون نفر از بازماندگان بومی این دوتمدن در ایالت اوآخاكا زندگی میكنند.

مایا ها:یكی از پیشرفته ترین تمدنهای مكزیك بشمار میآیند.شهر باستانی چیچن ایتسا توسط مایا ها ساخته شده است. آنها هنرمندانی بزرگ و روشنفكرانی بودند كه بر سیستم پیچیده ریاضیات و محاسبات نجومی تسلط پیدا كردند. مایاها از اولین اقوامی بودند كه در دنیای نو از خط استفاده میكردند.نوعی خط هیروگلیفی اندیشه نگار از ایشان بجا مانده است كه امروزه كشف شده و قابل خواندن است.مایانها همچنین بیش از هزار مجلد كتاب كه اكثر آنها تاشوی آكاردئونی بودند را نوشته بودند كه شوربختانه امروزه تنها تعداد معدودی از آنها باقیمانده است و اكثرا یا در طول زمان ازمیان رفتند یا بدست مردان اسپانیایی مهاجم سوزانده شدند.آنها ساختار اجتماعی بسیار دقیقی داشتند. دارای مناطق خود مختاری بودند كه همیشه توسط نخبگان هر منطقه اداره میشده است.ظهور مایاها بر اساس مطالعات باستانشناسی به 3500 سال پیش بر میگردد و تا سال 1400 میلادی هم شهر های آباد و پر رونقی داشتند كه كمی قبل از ورود اسپانیاییها به ناگهان خالی از سكنه شده بود و جالب اینكه هنوز هم كسی بدرستی نمیداند بر سر این مردم چه آمد و كجا رفتند.این تمدن بزرگ جهانی حدود 2000 سال اجتماعی پویا زنده و پررونق را تشكیل داده بودند.

آزتكها: آزتكها و مایا ها هم عصر همدیگر بوده اند .در حدود 700 سال پیش تنوچتیتلان را ساختند و امپراطوری آزتك ها را پایه گذاری كردند.آزتكها نظام آموزشی بی نظیری طراحی و پیاده كرده بوند. و بیشتر بخاطر نوع نگرش و جهان بینی شان مشهورند.امپراطور مشهور آزتكی موكتوسوما، گمان برده بود كه اسپانیاییهای سفید پوست با ریشهای بلند، خدایان آنها هستند كه بر اساس باورهای آنها روزی از سمت شرق خواهند آمد، لذا بگرمی از آنان پذیرایی كردند.ولی در سال 1521 همه آنها ناباورانه بدست بظاهر خدایان، كشته شدند.هرنان كرتس به عنوان رهبر اسپانیای جدید قدرت را بدست گرفت. اول نوع حكومت امپراطوری اعلام شد و سپس جمهوری كه اولین رئیس جمهور آن گوادالوپ ویكتوریا  بوده است.

 

 

تاریخ مكزیك در یك نگاه

 از 000/20 سال پیش

شروع مهاجرت اقوام اولیه به سرزمین های مكزیك

1200 قبل از میلاد تا اوایل قرن 14

ظهور تمدن های كهن سرخپوستی(مثل اُلمك ها)

1325تا 1521

شروع ساخت شهر تنوچ تیتلان و امپراطوری آزتكها

1519 تا 1810

ورود اسپانیاییها بفرماندهی كورتس (دوره استعمار)

1810 تا 1821

استقلال مكزیك از اسپانیا (15 سپتامبر 1810)

1910 تا 1940

انقلاب مكزیك(اولین قانون اساسی مكزیك نوین در 1917)

1921 به بعد

مكزیك مدرن در راه توسعه همه جانبه

  

  

فلسفه وجودی نام مكزیك 

 

نام این كشور در اصل متستلی سیكتلی كو بوده كه با بررسی ریشه های آن در زبان بومی ناهواتل به معنای آن میتوان پی برد.متستلی به معنای ماه، سیكتلی به معنای مركز و كو به معنای مكان است. بنابراین روی هم به معنای مكانی در مركز ماه است. زیرا آزتك ها دریاچه تكس كوكو را دریاچه ماه می نامیدند و در مركز آن تنوچتیتلان را ساختند كه هسته اصلی شهر امروزی مكزیكوسیتی است. از طرفی چون اسپانیایی هایی كه در سال 1519 از را وراكروز بدینجایگاه رسیده بودند، تلفظ این نام را دشوار یافتند، لفظ ساده تر و كوتاه شده "مكزیك" را بجای آن بكار برده و مصطلح كردند.

 

 

 

 

 

 

   تفسیر علایم روی پرچم و نماد ملی مكزیك

 

پرچم كشور مكزیك مستطیلی است كه به سه نوار عمودی تقسیم شده و رنگهای آن به ترتیب از چپ به راست عبارتند از: سبز، سفید و قرمز. رنگ سبز نماد استقلال كشور، سفید نشانه دین و قرمز نماد اتحاد است. در وسط نوار سفید نماد ملی قرار دارد. نماد ملی عقابی است كه ماری در منقار دارد و بر روی كاكتوسی نشسته است. این نشانه ریشه در باور آزتكی دارد. بر اساس افسانه ای، آزتكها كه در شمال یا شمال غربی مكزیك امروزی میزیستند، خانه های خود را در جستجوی مكانی برای شروع زندگی جدید ترك گفتند. خدای آنان گفته بود كه باید دریاچه ای را بیابند كه در آن كاكتوسی روی سنگی روییده باشد و عقابی، ماری زنده ای را در منقار گرفته باشد. آزتك ها پس از سفرهای فراوان به دره مكزیك رسیدند جایی كه در مركزش دریاچه ای نمكی و بزرگ، وجود داشت.در جزیره كوچكی در این دریاچه سنگی قرار داشت كه كاكتوس نوپال بر آن روییده و یك عقاب با ماری در منقار بر روی كاكتوس ایستاده بود.آزتك ها اطمینان یافتند كه این همان نشانه ای بوده كه در جستجویش بوده اند و بالاخره آنرا یافته اند.بنابراین در همان سال (1325 میلادی) پایتخت خود را بر روی جزیره بنا كردند و نام تنوچ تیتلان را بر آن نهادند. یعنی جایی كه كاكتوس بر روی سنگ میروید.در زمان ورود اسپانیاییها این شهر از تمامی شهر های كشور اسپانیا بزرگتر بوده است. 

 

 

 

دانلود فایل مدارك لازم جهت اخذ ویزا

دانلود فایل فرم مشخصات فردی جهت اخذ ویزا

 

مــدارك لازم بــرای ویزای مكزیك


- اصل گذرنامه معتبر با بالای 6 ماه اعتبار از تاریخ حركت تور (امضاء شده).

 

- اصل گذرنامه باطل شده (در صورت وجود).

 

- فتوكپی از تمام ویزاهای قبلی و مهرهای موجود در گذرنامه .

   * به علاوه یكسری فتوكپی از صفحات مشخصات و اعتبار برای بخش فروش.

 

- اصل فرم درخواست ویزا همراه با امضاء  مسافر.

 

- تكمیل فرم مشخصات فردی (به طور كامل).

 

-2 قطعه عكس 4×6 رنگی، زمینه سفید و كاملاً از رو به رو.

 

- ترجمه انگلیسی  تمام صفحات شناسنامه (توسط دارالترجمه).

 

- ترجمه انگلیسی گواهی اشتغال به كار ( بخش خصوصی)، روزنامه رسمی، پروانه كسب اتحادیه،

  پروانه مطب ، پروانه وكالت  و  ارائه حكم  جهت مسافران بخش دولتی بهمراه  3 فیش اخیر حقوق ماهیانه  .

-  ترجمه انگلیسی گواهی  اشتغال به تحصیل جهت دانشجویان و دانش آموزان. (توسط دارالترجمه).

*ترجمه انگلیسی آخرین فیش حقوقی وحكم بازنشستگی برای بازنشستگان.

* ذكر تاریخ شروع به كار ، سمت و میزان درآمد  و تاریخ مسافرت در گواهی شغلی الزامی است.

 

- پرینت انگلیسی حساب جاری 6 ماه گذشته با مهر و امضاء (توسط بانك).

   * سپرده های بلند مدت،

   * تاریخ افتتاح حساب ، میزان موجودی و گردش حساب حتما قید شود.

 

- ترجمه رسمی اسناد ملكی به نام مسافر با  مهر و تائید دادگستری و  وزارت امور خارجه..

                       *** حضور خود مسافر برای مصاحبه  در سفارت الزامی است.

.

با توجه به شرایط اخذ ویزای هر كشور، سفارتخانه مربوطه این حق را برای خود محفوظ  می دارد كه از شما مدارك دیگری نیز درخواست نماید.

ارائه ضمانت بازگشت الزامی است.

شهرهای مكزیك