فرانسه ، مهد فرهنگ و هنر آلمان ، مهد فلسفه و هنر ایتالیا ، مهد هنر و معماری مجارستان ، کشور اروپایی با ریشه های ایرانی برزیل ، رنگین کمان آمریکای لاتین هندوستان ، کشور افسانه ای هنک کنگ ، شهر آسمان خراش ها چین ، جهانی در یک کشور

جزئیات کشور : كنیا

جایگاه کنونی:
كنیا
كنیا

 

 

كنیا 

 

 

           

كنیا با مساحتی در حدود  646، 582 كیلومتر مربع وسعت در شرق قاره آفریقا در كنار اقیانوس هند و در همسایگی كشورهای سومالی در شرق، اتیوپی در شمال، سودان در شمالغربی، اوگاندا در غرب تانزانیا در جنوب واقع شده است و خط استوا از آن می گذرد. آب و هوای آن نسبتاً گرم و مرطوب و در نواحی شمالی گرم و خشك است. بلند ترین نقطه آن كوه كنیا  (199، 5 متر ارتفاع ) و طویلترین رود آن " تانا" می باشد. همچنین كنیا دریاچه های فراوانی دارد. كه دریاچه رودلف وسیعترین آن می باشد.

 

تاریخ

 

سواحل كنیا در اعصار قدیم عمدتاً در تصرف بیگانگان منجمله فینیقیان، مصریان و یونانیان بود. در قرون هفتم و هشتم میلادی تاجران ایرانی و اعراب برای تجارت برده و عاج در سواحل كنیا مستقر شدند. در اواخر قرن پانزدهم، "واسكود و گاما" كاشف معروف پرتغالی پای به این سواحا نهاد. در آن زمان تجار چینی و هندی در آن زمان حضور داشتند.

در قرن شانزدهم، پرتغالیها در سواحل كنیا قدرت زیادی داشتند ولی نیروی آنان در قرن هفدهم روبه انحطاط رفت. دولت عمان در اوایل قرن هجدهم قوای پرتغالی  مستقر در آفریقای شرقی را شكست داد و عربها بار دیگر بر سواحل كنیا مسلط شدند.

بدنبال توجه اروپائیان به آفریقای شرقی، در سال 1886  آلمان و بریتانیا بر سر مناطق تحت نفوذخود در این ناحیه توافق كردند و یك شركت اینگلیسی امتیازی از سلطان زنگبار ( كنیا پس از تجزیه عمان، جزء زنگبار بود ) بدست آورد. این شركت در سال 1888 عنوان شركت آفریقای شرقی بریتانیا را پیدا كرد و امتیازات دیگری از سلطان كسب نمود. در سال 1895 دولت انگلستان كنیا را تحت الحمایه خویش قرار دادو در سال 1903 به نخستین بریتانیایی كه در كنیا سكنی گزید حدود 400,000 هكتار از اراضی فلات ثروتمند كشور اعطا گردید و این امر منشاء مهاجرت و هجوم هزاران سفید پوست دیگر از آفریقای جنوبی و بریتانیا به این سرزمین شد. در سال 1920 كنیا ( ب ه جز باریكه ساحلی ) تبدیل به مستعمره انگلیس شد.

بعد از جنگ جهانی دوم، در كنیا مانند سایر نقاط آفریقا موج استعمار زدایی و استقلال طلبی آغاز گردید. پس از آن در مارس 1960 برای اولین بار، سه سیاه پوست به كابینه كنیا راه یافتند و سال بعد سیاهان در قوه مقننه حائز اكثریت شدند.

كنیا در سال 1964 دارای حكومت جمهوری به ریست كنیاتا ( رهبر مهمترین قبیله كنیا ) گردید. وی تا سال 1978 ( كه در گذشت) رییس جمهور بود.

در اواخر دهه 60 ، دولت كنیا دست به اقداماتی بر علیه هندیان مقیم این كشور كه تجارت را عمدتاً در دست داشتند زد   و 20000 آسیایی از كنیا اخراج شد.

در سال 1980 طی یك موافقت نامه مهم میان آمریكا و كنیا، آمریكا دارای یك پایگاه دریایی در بندر مومباسا شد.

 

 

 

 

 

مردم

 

نژاد اصلی مردم كنیا سیاه و قبایل عمده آن كیكویو (20%)، لوئو (15%)، لوهیا (14%)، بالهیا (13%) و كامبا (11%) می باشند.

59% مردم آن مسیحی، 7% مسلمان و بقیه عمدتاً آنیمیست هستند. زبان رسمی آن سواهیلی (انگلیسی نیز بسیار متداول)، و خط رایج لاتین است.

پایتخت كنیا، نایروبی و پرجمعیت ترین شهرهای آن (مومباسا)، (كیسومو) و (الدورت) می باشند. بنادر مهم كنیا عبارتند از مومباسا و مالیندی كه در سواحل اقیانوس هند قرار دارند.

 

نظام سیاسی

 

حكومت كنیا جمهوری است و قوه مقننه از یك مجلس قانونگذاری به نام مجلس ملی تشكیل یافته است. كنیا در سال 1963 از انگلستان مستقل و به عضویت سازمان ملل درآمد، و روز ملی آن 12 سپتامبر می باشد.

مهمترین صنایع كنیا عبارتند از: صنایع تولید كشاورزی (چوب، كاغذ)،نساجی، غذایی، سیمان، تصفیه نفت، شیمیایی و صنایع دستی، مهمترین محصولات كشاورزی و دامپروری آنرا نیز گندم، قهوه، چای، گوشت و لبنیات، پشم، ذرت و ارزن تشكیل می دهند.

معادن مهم كنیا طلا، نقره، سنگ آهك، منیزیت، نمك، باریت، مس و میكا می باشند.

واردات مهم كنیا بیشتر شامل ماشین آلات، وسائط نقلیه، مواد شیمیایی، پارچه و دارو بوده كه اكثراً از انگلستان، آلمان، ژاپن و ایران وارد می شود. صادرات آن بیشتر شامل قهوه، چای، چوب، و موز است كه اكثراً به انگلستان، آلمان، اوگاندا و هلند صادر می شود.

 

دیدنیهای كنیا   

كنیا با طبیعت بی نظیر، جنگلها و دریاچه های بسیار زیبا، سواحل دلپذیر، و مخصوصاً مناطق حفاظت شده و بكر حیات وحش جاذبه های بسیاری برای جهانگردان دارد.

از نقاط دیدنی نایروبی می توان از تپه كپیتال، مسجد جامع، مقبره جوموكنیاتا (اولین رئیس جمهور كنیا)، پارك دیدنی زرافه ها، پارك شتر مرغها، پارك شگفت انگیز مارها، موزه ملی كنیا و مزرعه قهوه نام برد.

همچنین پارك ملی نایروبی از پاركهای نادر و بسیار دیدنی جهان است كه در آن حیوانات وحشی به وفور و بطور آزاد زندگی میكنند و شخص با ورود به این پارك وارد محل زندگی حیات وحش بصورت طبیعی می شود.

در واقع كنیا بخاطر وفور حیوانات و حیات وحش خود به "باغ وحش دنیا" معروف است.

دیگر نقاط بسیار دیدنی كنیا شامل قله كلیمانجارو (كه بلند ترین نقطه  افریقا و در مرز كنیا و تانزانیا واقع و بسیار زیبا و دیدنی است)، ماسای مارا (پارك ملی كه در آن هواپیما در ارتفاع كم پرواز می كنند و انواع و اقسام گله های حیوانات وحشی از جمله فیلها به وفور در آن وجود دارند)، شهر ساحلی و زیبای "مومباسا"  با سواحل دیدنی و جذاب، مزرعه چای و دهها نقاط دیگر می باشند كه در مجموع كنیا را به یكی از دیدنی ترین كشور های قاره افریقا تبدیل نموده اند.

 

اطلاعات پایه ای سفر به كنیا:

 

 

واحد پول: شیلینگ كنیا كه از 100 سنت تشكیل می گردد.

 

آب و هوا: كنیا در تمام طول سال از آب و هوایی دلپذیر برخوردار است. درجه حرارت در نایروبی در طول سال بین 15 تا 28 درجه سانتیگراد متغییر است. نایروبی دو فصل باران یكی در بهار و دیگری در ماههای اكتبر و نوامبر دارد و تابستان                خنك ترین فصل آن می باشد.

هوا در طول سال از5/6 صبح تا 5/6 بعد از ظهر روشن و روز است.

ساعت كنیا در پائیز و زمستان نیم ساعت، و در بهار و تابستان 5/1 ساعت از ایران عقب تر است.

برق این كشور 220 ولت می باشد.

آب لوله كشی: مناسب آشامیدن نیست و بهتر است از آب در بطریهای یكبار مصرف استفاده كرد.

سوغاتیهای كنیا: صنایع دستی (مخصوصاً كارهای روی چوب)، دستبند و گردبندهای محلی، جواهرات و سنگهای قیمتی، و سنگ صابون تشكیل می دهند.    

       

دانلود فایل مدارك لازم جهت اخذ ویزا

 

دانلود فایل فرم مشخصات فردی

 

مــدارك لازم بــرای ویزای كنیــــا

 

 

 

- اصل گذرنامه معتبر با 6 ماه اعتبار از تاریخ حركت تور (امضاء شده).

   * هر فرد باید گذرنامه جداگانه داشته باشد.

 

- فتوكپی از  صفحه اول گذرنامه.

 

- تكمیل فرم مشخصات فردی (به طور كامل).

 

- 2 قطعه عكس رنگی 4×6 زمینه سفید (از رو به رو).

 

- ترجمه انگلیسی گواهی اشتغال به كار، روزنامه رسمی، پروانه كسب اتحادیه، ...  

   (توسط دارالترجمه).

*برای خانم های غیر شاغل ارائه ترجمه گواهی اشتغال به كار همسر الزامی است.

*گواهی اشتغال به تحصیل و كپی كارت دانشجوئی جهت محصلین و دانشجویان.

 

-ارائه مدارك سفر ( واچر هتل ).

 

 

شهرهای كنیا